Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавська правозахисниця Зоя Коваленко презентувала книгу, присвячену Народному Руху

У Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О. Гончара відбулася презентація книги Зої Коваленко “Рух — це життя”.

Книга присвячена 20-річчю трагічної загнибелі голови Народного Руху України В’ячеслава Чорновола та 30-річчю з часу створення Народного Руху, яке відзначатимемо у вересні.

Авторка з початку 80-х постійно мешкає в Полтаві, де й опинилася у бурхливорму вирі боротьби за незалежність України. Стала активним членом клубу “Рідне слово”, організованого Миколою Кульчинським у 1987, у 1989 була делегатом та учасницею установчих з’їздів Товариства Української мови, “Зеленого світу” та Народного Руху України. Створювала на Полтавщині громадські організації – Спілку офіцерів України (СОУ), Організацію солдатських матерів, Суспільну службу, “Союз українок”. На початку 90-х була однією із засновників Центру правозахисту і контролю за дотриманням законності у Полтавській області. Свого часу була головою Управи Полтавського крайового Руху, член “чорноволівського” Народного Руху. 

На презентацію зібралися однодумці, друзі, соратники, а також полтавські старшокласники. Переважно саме до них і зверталася авторка, адже у книзі стисло змальовано період становлення незалежності на Полтавщині і Народного Руху як рушійної сили.  Як зазначила Зоя Коваленко, основу книги становлять вірші, які можна назвати не стільки високою поезією, скільки заримованими почуттями, рефлексіями на якусь подію, контекст яких тоді був зрозумий усім. 

“А потім з’явилися нові покоління, події почали переповідати з різних точок зору, і я зрозуміла, що вірші треба доповнити поясненнями. Тому поезії щеро перемежовані цитатами, фотографіями, коментарями”.

Звучали і спогади про перший Майдан — Студентську Революцію на граніті, підняття у Полтаві українського прапора і пов’язані з цим перипетії, про лідера Руху Вячеслава Чорновола. З подією у творчому житті авторку вітали народний депутат Юрій Бублик, депутат обласної ради Петро Ворона.

Завідувачка кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Віра Мелешко звернула увагу і на іншу іпостась Зої Коваленко— вона відома і як вишивальниця, чиї твори експонувалися під час презентації.