Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Опублікували унікальну світлину одного із символів Полтави 80-річної давності

Оригінальний варіант Білої альтанки побудували у обласному центрі Полтавщини 110 років тому.

Один із символів міста з’явився на світ у 1909 році з нагоди 200-річчя Полтавської битви на залишках земляних валів колишнього Подільського бастіону Полтавської фортеці.

Нещодавно відомий український географ та методист Леонід Булава на своїй сторінці у соцмережі facebook опублікував світлину, датовану 16 квітня 1939 року. На ній з десяток студентів Інституту інженерів сільськогосподарського будівництва (теперішній Полтавський національний технічний інститут імені Юрій Кондратюка) стоять на фоні оригінальної Білої Альтанки.

“На пам’ять В… від І. Гунченко. 16.IV. 39 р.

1.Гунченко;

2. Моторний;

3. Гайдук;

4. Солодовник;

5. Ротавський;

6. Рабинцев.

Полтава. Інститут інженерів с-г будівництва”, – написано на звороті фотографії.

Автор світлини невідомий.

У роки Німецько-радянської війни гітлерівці розібрали Альтанку, влаштувавши на її місці зенітно-артилерійський пункт.

Після війни, у 1954 році ідею відновлення пам’ятки втілив своїм проектом головний архітектор повоєнної Полтави Лев Вайнгорт. Офіційно пам’ятник вважався не відтвореним, а створеним подібним до того, що існував у довоєнний час.

Між оригінальною версію та теперішньою є відчутні відмінності. Наприклад, оригінальна була менше за розміром та нижчою, а нижня часина – більшою.  

На сьогодні більшість полтавців називають споруду “Біла Альтанка”. Це один з найвідоміших полтавських символів, розташований неподалік від новітньої візитівки міста — пам’ятника галушкам. У містян існує стала традиція робити зупинку біля обох пам’яток на весілля, на свята або й просто під час прогулянок. “Біла альтанка” на 2-му місці в списку “Семи чудес Полтави” – рейтингу туристичних об’єктів, сформованого онлайн-голосуванням, за листами та анкетуванням відвідувачів музеїв Полтави.

поширити новину: