Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Чому четвер перед Великоднем називають “Чистим”: пояснення священика

Четвер Страсного тижня в народі здавна називають «Чистим». Із ним пов’язано чимало звичаїв, як от обов’язково вмитися до схід сонця та ін. 

Справді, з цього дня починаються особливі приготування до святкування Пасхи – віруючі очищають житло від бруду, а також починають пекти паски та фарбувати великодні крашанки. Проте, “Чистий четвер” стосується не чистих ложок, виделок, вікон і кімнати, але нашої душі, наголошує тернопільський місіонер, протоієрей Євген Заплетнюк.

“Тому, цього дня людина повинна спланувати свій розпорядок таким чином, щоб обов’язково побувати на службах. А сімейні клопоти вирішувала вже після повернення з церкви”, – зазначає він.

У четвер, день перед розп’яттям Сина Божого, під час Таємної вечері з учнями-апостолами Він запровадив Таїнство Євхаристії (Причастя; Мт. 26:17-29) – головного Таїнства Церкви, що очищує від гріхів і єднає з Христом. Також під час Таємної вечері Христос омив кожному із своїх учнів ноги на знак повчання всім християнам не шукати влади один над одним, а слугувати один одному.

У народі існує марновірство, що у цей день потрібно помитися до сходу сонця. Насправді варто очищати серце, душу, помисли, а для цього простого душу явно недостатньо. Можна омити руки, як це вчинив Пилат, але залишився зі скам’янілим серцем. Інша справа – що в народі у цей день прийнято прибирати будинок, пекти паски та фарбувати, розписувати Великодні крашанки, писанки. Але пропускати заради цього службу просто неприпустимо, наголошуют священнослужителі.

Система Orphus