Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Американські науковці розробили крихітних робостоматологів

Дослідники з Пенсільванського університету створили мініатюрних мікроботів, які видаляють зубний наліт не менш ефективно, ніж інструмент дантиста. Члени команди впевнені, що новинка має всі шанси значно скоротити тривалість і кількість візитів до стоматолога. Про це повідомляє канал “Прямий“.

Повідомляється, що спочатку над проектом працювали дві незалежні групи: одні досліджували антибактеріальні властивості каталітичних наночастинок з оксидом заліза, а інші розробляли з цього матеріалу мініатюрних роботів, керованих за допомогою магнітів. Об’єднавшись в єдину команду, вони створили так званих “каталітичних антимікробних роботів”, здатних видаляти бактеріальні біоплівки липкі маси, що складаються зі скупчень бактерій, які поселяються в ротовій порожнині і викликають різні ендодонтичні інфекції, а також руйнують зуби.

Всього вчені створили два типи мікроботів. Перший синтезується на основі наночасток оксиду заліза і служить для усунення нальоту з плоских поверхонь. Другий, будучи впровадженим в гель, здатний працювати всередині закритих просторів.

На першому етапі експерименту обидва типи мікроботів успішно впоралися зі знищенням шкідливих бактерій, що ростуть на плоскій скляній поверхні і всередині закритих пробірок. Причому разом з бактеріями пристрої зруйнували і продукти їх життєдіяльності, зокрема, позаклітинний матрикс, що унеможливило подальше відновлення колоній. На другому етапі дослідники застосували рободантистів на практиці, і в кінцевому підсумку клінічні випробування підтвердили здатність пристроїв знищувати зубний наліт не тільки з поверхні зуба або ясен, але і в глибинних структурах зубного каналу, куди проникнути стоматологам буває особливо важко.

“В даний час учені працюють над тим, щоб удосконалити технологію. Вчені сподіваються, що крихітні рободантисти надійдуть до клінік вже в найближчому майбутньому. Крім того, дослідники прогнозують, що методика знайде застосування не тільки в стоматології: новоявлені мікроботи, можливо, дозволять підтримувати в чистоті також катетери та імпланти”, – йдеться у повідомленні.

Система Orphus