Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Як правильно збирати березовий сік

Збирати сік можна тоді, коли закінчуються нічні морози, починається рух соку – це відбувається у кінці березня і до початку травня, коли вже розпускаються бруньки. Загалом це приблизно триває 2-3 тижні. Але кожного року ситуація може змінюватись, залежно від погоди. 

Варто знати, що зранку сік тече інтенсивніше, а ближче до вечора його рух майже повністю завмирає. Перед тим, як почати збір соку, слід вибрати «правильне» дерево.

Берізка не повинна бути занадто молоденькою або занадто старою. Молодим деревцям «сокопускання» протипоказано, а кора літніх надто товста, вам буде складно зробити надріз. Так що краще зупинити свій вибір на дереві з окружністю стовбура близько 25 см. Обране вами дерево має бути дорослим, бажано, щоб йому було не менше 10 років. 

Шкоди дереву від того, що беруть його сік, ніякої, якщо вміти правильно його просвердлити. Місце для стікання соку роблять у нижній частині дерева, відмірявши від землі близько метра. На цьому рівні спеціальним свердлом роблять дірочку глибиною десь 2-3 сантиметри.

В утворений отвір потрібно вставити шматочок жерсті, формуючи щось на зразок носика, по якому сік стікатиме до тари.

Є ще один спосіб, який зводить до мінімуму пошкодження дерева, але він трохи складніший: можна не свердлити отвір, а одразу втиснути у потрібному місці жерстяний носик. 

З одної берези можна зібрати лише близько півлітра соку, інакше дерево може засохнути. Після того, як сік зібраний, заліпіть отвір садовим варом, мохом або грунтом. 

За матеріалами Рідна.UA