Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Все, що необхідно знати про вакцинацію проти віруса папіломи людини розповіли педіатри Полтавщини

Папіломавірусна інфекція – найбільш поширена вірусна інфекція статевих шляхів як жінок, так і чоловіків. В 2017 році вже 71 країна світу ввели вакцинацію проти ВПЛ в національний календар для дівчат і 11 країн – також для хлопчиків. Педіатри Полтавщини розповіли про вакцинацію проти вірусу папіломи людини.

Шлях передачи інфекції- статевий. Вірус папіломи людини (ВПЛ) є причиною раку шийки матки, раку пенісу, раку анусу, раку ротоглотки. Рак шийки матки входить в п’ятірку онкопатології у жінок.

Існує більше 120 генотипів ВПЛ. Найбліьш онокогенні 16,18 типи. 
6 та 11 типи є менш онкогенними, але спричинюють генітальні ерозії та конділоми. Інфікування ВПЛ частіше безсимптомне і необов’язково призводить до раку.

Виявити наявність ВПЛ жінкам можна за допомогою ПАП-тесту у гінеколога. Група ризику ВПЛ: особи із зниженим імунітетом, ВІЛ –інфіковані, часта зміна партнерів. Специфічного лікування ВПЛ не існує

Профілактика: регулярний скринінговий огляд у гінеколога; презервативи знижують ризик інфікування ВПЛ, але не 100%; вакцинація.

Існує 3 вакцини проти ВПЛ (Церварикс (виробник GSK, Бельгія), Гардасил (Мерк, США), Гардасил 9 (Мерк, США), в Україні зареєстровані 2 (Церварикс та Гардасил).

Церварикс – двовалентна вакцина проти 16 та 18 типів ВПЛ. Показана для вакцинації дівчат віком від 9 років.

Гардасил – квадривалентна вакцина проти 6,11, 16 та 18 типів ВПЛ. Показана для вакцинації дівчат віком від 9 років до 45 років та хлопців віком від 9 до 26 років.

Обидві вакцини неживі, рекомбінантні (генно-інженерні). Температура зберігання та транспортування вакцин +2 +8 градусів. Виробники постачають вакцини у вигляді суспензії в попередньо заповнених самоблокуючих шприцах.

Найбільш ефективна вакцинація до початку статевого життя, – наголошують лікарі.

Якщо людина інфікована ВПЛ, то щеплення може захистити лише від інфікування іншими типами ВПЛ, але не спричиняє зменшення патологічного процесу.

Захист після вакцинації довготривалий.

Схеми: вік від 9 до 14 років: дві дози з інтервалом 6 місяців, від 15 років схема 0-1-6, тобто друга доза вводиться через 1 місяць після першої, а третя через 6 місяців від 2-ї.

Введення внутрішньом’язеве в дельтоподібний м’яз плеча, кут введення 90 градусів. Вакцини можуть бути введенні одночасно або з будь-яким інтервалом з іншими вакцинами.

Вакцинації ВПЛ слід утримуватись під час вагітності, але в разі щеплення і виявлення вагітності, не слід переривати останню. Вакцинація проти ВПЛ не протипоказана під час грудного вигодовування.

Побічні реакції: почервоніння, біль в місці ін’єкції, головний біль, підвищення температури, нудота, слабкість.

Протипоказання: гостре захворювання, анафілаксія на попереднє введення вакцини, тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцини (гардасил може містити сліди дріжджів).

ВООЗ свідчить, що є мало даних щодо ефективності та імуногенності при взаємозаміні вакцин проти ВПЛ. В той же час, якщо щеплення проти ВПЛ розпочато однією вакциною, то можна закінчити курс іншою вакциною.

Чи ефективна вакцинація проти ВПЛ: в Австралії вакцина проти ВПЛ введена в календар щеплень з 2007 року для дівчат 12-13 років, а з 2013 р.і для хлопців. За 10 років відсоток хворих на ВПЛ молодих жінок віком 18-24 роки зменшився з 22,7% до 1,1%.