Ви тут:
Суспільство Україна 

Німеччина повернула Україні грамоту Петра І про анексію Української церкви

Історичну царську грамоту Петра І про поставлення митрополита на Київську митрополію повернули Україні, повідомляє Релігійно-інформаційна служба України. Цей документ є важливим свідченням історії анексії української церкви Москвою.

Документ зберігався у бібліотеці Інституту східноєвропейської історії та географії Університету Тюбінгена, що у федеральній землі Баден-Вюртемберг. Німецько-українська дослідницька група встановила, що цей важливий для історії Церкви України документ, ймовірно, вивезли з Києва у 1941 році під час Другої Світової війни як військовий трофей.

Зважаючи на це, міністр науки і культури Баден-Вюртембергу Терезія Бауер (Theresia Bauer) за підтримки міністерства закордонних справ ФРН та університету ініціювала повернення історичної царської грамоти Україні. Документ передали послу України в Німеччині Андрію Мельнику.

“Я вдячна дослідникам із Тюбінгена і України за їхню важливу роботу і їхні висновки щодо того, як грамота царя потрапила до Тюбінгенського університету. Той факт, що ми нині можемо повернути Україні цей символічний і надзвичайно важливий документ, силою вивезений до Німеччини, також знак того, що наша країна розуміє свою історичну відповідальність”, – зазначила Бауер.

Царська грамота є важливим церковним історичним документом. Це підтверджувальна грамота російського імператора Петра І від 1708 року митрополиту Йоасафові Кроковському про поставлення його на Київську митрополію. Йоасаф був останнім митрополитом за часів перебування Києва у складі Російської імперії, який був вільно обраний київським духовенством і затверджений царем, а не прямо призначеним Москвою.