Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

«Не віррр – перевіррр!»: Полтавці долучилися до Всеукраїнського заняття з пошуку фактів

У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Котляревського, Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара, Полтавській державній аграрній академії та офісі НГО «Нова Полтава» полтавці тренувалися приймати рішення на основі фактів.

За підрахунками Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів в Україні (IREX in Ukraine), одночасно на 400 різних локаціях в усіх 24 областях України 7 900 осіб взяли участь у занятті.

Методологія інтерактивного «Не вір – перевір!» була розроблена фахівцями IREX в межах освітнього проекту «Вивчай та розрізняй» за підтримки Посольств США та Великої Британії в Україні.
Щоб напередодні виборів в Україні розвинути навички критичного мислення учасників: відокремлювати факти від суджень, вимикати емоції та приймати рішення зважено.

Координаторами в Полтаві виступили
в ПОУНБ ім. Івана Котляревського – бібліотекарка центру «Вікно в Америку» Ірина Білокур та бібліотекарка відділу обслуговування користувачів Лариса Лисенко,
в ПОЮБ ім. Олеся Гончара – головна бібліотекарка по організації та координації масової роботи Валентина Гринько,
в ПДАА – студент факультету економіки та менеджменту й учасник локальної школи місцевого розвитку програми «Молодь змінить Україну» Фонду родини Богдана Гаврилишина Дмитро Томенко,
а в «Новій Полтаві» – випускниця медіапрограм та учасниця тренінгів від Інституту Масової Інформації (ІМІ), Practicum, Українського католицького університету та інших Тетяна Сушко.

Відкриваючи в Американському домі в Києві одночасне заняття, директорка IREX в Україні Мегрі Дракмен он-лайн звернула увагу учасників на важливість приймати рішення не на емоціях:

«Весна для України є важливою, бо наближаються вибори… Разом ми опануємо навички медіаграмотності, щоб обирати інформацію, що базується на фактах. Мета сьогоднішнього заходу – сформувати важливі навички критичного мислення у виборців. Як правильно споживати інформацію. Як ідентифікувати дезінформацію, пропаганду та інші різновиди маніпуляцій. Щоб не потрапити на їх гачок».

Посолка США в Україні Марі Йованович наголосила на тому, що «соціальні медіа змінили спосіб отримання інформації та змінили погляд на світ. Сьогодні надзвичайно важливо відрізняти правду від вигадки. Майбутнє української демократії в ваших руках! Ви заслуговуєте на чесні вибори! Якими будете пишатися і які будуть відповідати цінностям революції Гідності! Я впевнена, що сьогоднішнє заняття з медіаграмотності допоможе вам використовувати отримані навички, коли ви будете читати та поширювати новини щодо виборів. Прошу вас голосувати! Ваш голос дуже важливий!»

В свою чергу он-лайн включення зробила акцент на актуальності заняття з медіаграмотності також заступниця керівниці Посольства Великої Британії в Україні Хелен Фейзі.

Заступник міністерки освіти України Вадим Карандій зважив на необхідність того, щоб «такі заходи стали практикою з метою формування нової свідомої генерації виборців».

Протягом години учасники заняття, дотримуючись толерантності (без посилань на прізвища та політичні партії) тренувалися в пошуку фактів, маніпуляцій, які використовуються в передвиборчій кампанії. Досліджували, яким чином працюють всі ці процеси. Щоб розуміти, як відбувається вплив на прийняття рішень. Особливо тих, від яких залежить майбутнє країни. Щоб голос виборця був виваженим наприкінці березня й надалі. Щоб його ніхто не вкрав. Щоб це було насправді те, чого хоче виборець, а не під впливом якихось технологій та маніпуляцій чи емоцій.

А для цього варто визначати джерела інформації, дивитися за межами заголовків, перевіряти посилання та обгрунтування матеріалу, зважати на власну упередженість.

Директорка «Нової Полтави» Юлія Городчаніна відзначила корисність запропонованого на занятті інструментарію «і під час виборів, і в повсякденному житті».

Корисні ресурси для перевірки реальних кандидатів:
http://nevirperevir.tilda.ws/check
(http://www.cvk.gov.ua,
https://declarations.com.ua,
https://polithub.org,
https://serpom.org.ua,
https://zp.chesno.org/,
https://voxukraine.org/ipr/index.html?filter=all,
https://jcenter.com.ua,
http://bit.ly/rejtyngbrehuniv,
http://irex.mocotms.com/).

Тетяна Сушко