Ви тут:

Інший бік децентралізації: псевдореферендум в Остап’ївській сільській раді

Інакше як псевдореферендумом те, що відбулося 17 березня у Остап’ївській сільській раді Великобагачанського району й не назвеш. Ранок тієї неділі для мешканців сіл Остап’є, Нове Остап’є та Запсілля розпочався із візиту невідомих людей. Вони представлялися членами ініціативної групи, що нібито проводила опитування, аби з’ясувати, до якої громади — Решетилівської чи Білоцерківської — прагнуть приєднатися жителі Остап’ївської сільської ради.

Все б нічого, проте відповідь на це запитання мешканці сільської ради дали ще у 2015 році, коли майже одностайно вирішили приєднатися до Решетилівської ОТГ. І тоді “сватів”, що агітували за об’єднання, в Остап’є засилали якраз із Білоцерківки. Проте людей обіцянки про неземні блага не переконали, від приєднання до Білоцерківки відмовилися, натомість обрали більш перспективну Решетилівку. За приєднання до Решетилівської ОТГ тоді проголосували 500 мешканців сільської ради. Ще 100 прагнули зберегти “статус кво”, тобто голосували за те, щоб утриматися від об’єднання. І лише 90 селян віддали свій голос за Білоцерківку. Та схоже, що такий вибір задовольнив не всіх, а тому в хід пішли брудні технології.

«Знайшлося десятеро чоловік, які, посилаючись на сходку із 40 мешканців сільради, оголосили себе робочою групою і вирішили провести чи то опитування, чи то референдум, чи громадську ініціативу — вони й досі не визначилися з єдиним формулюванням. Про ці наміри ніхто не інформував ані депутатів сільради, ані виконком. Ніхто не залучав офіційних осіб до проведення так званої ініціативи, тим більше не було спостерігачів. Надрукували списки, бюлетені і пішли по хатах», — розповідає про “технології” місцевого псевдореферендуму секретар виконавчого комітету Остап’ївської сільської ради Сергій Дурицький.

Насправді те, що відбувалося, нагадувало не опитування, а радше антиагітацію. Бо замість того, аби дійсно проводити опитування, члени так званої ініціативної групи агітували проти приєднання громади до Решетилівки. І розповідали селянам відверті вигадки та “жахалки”.

«Депутат Григорій Боцула є працівником одного із місцевих агропідприємств, що виступає за приєднання нашої громади до Білоцерківки, — зауважує Сергій Дурицький. — Він разом із членами так званої групи розносив заохочення для мешканців сільради, в тому числі й фінансові, і розповідав відверті нісенітниці, що чекає на мешканців в разі входження до складу Решетилівської ОТГ. Мовляв, і за паї перестануть платити, і дороги не чиститимуть, і магазин закриють, і школу, і так далі”.

Результати “опитування” вийшли відповідними — на користь Білоцерківської ОТГ. Проте коли наступного дня депутати сільської ради почали спілкуватися із земляками, з’ясувалося, що настрої у громаді з 2015 року таки не змінилися. “Один говорить — «я за Решетилівку», другий, третій, а четвертий каже, що до нього взагалі ніхто не приходив», — коментує секретар виконавчого комітету сільради. Тому у понеділок 18 березня депутати Остап’ївської сільської ради зібралися на позачергову сесію. Аби дати оцінку псевдоопитуванню, що проходило в громаді. Проти визнання його результатів проголосували 8 із 12 присутніх депутатів. Ще троє утрималися. “Лише Григорій Боцула проголосував за. Тому, звичайно, жодних правових наслідків опитування, яке проводилося всупереч усім нормам законодавства і не було підтримане депутатським корпусом, не матиме”, — прокоменутвав Сергій Дурицький.

Натомість депутати прийняли рішення провести ще раз опитування мешканців сільської ради. І запитати у земляків, чи не змінилася їхня думка з приводу того, у складі якої саме громади — Решетилівської чи Білоцерківської — вони бачать перспективи для свого розвитку й комфортного життя. Проте проходитиме це опитування з дотриманням усіх вимог законодавства та юридичних процедур. І без тиску та маніпуляцій з боку зацікавлених осіб.


Перейти до вмісту