Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Інноваційний підхід в проектній діяльності ОТГ: Делегація з Полтавщини переймала досвід Кіровоградщини

14 — 15 березня представники районних рад, об’єднаних територіальних громад Полтавської та Луганської областей з навчальним візитом відвідали Кіровоградщину, де ознайомилися з успішним досвідом щодо застосування інноваційного підходу в проектній діяльності. Навчальний візит відбувся за сприяння Полтавського та Кіровоградського ЦРМС, створених за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

“Реформа децентралізації для нашої області досить актуальна, адже на Кіровоградщині налічується 325 рад. Сільські ради досить маленькі — 500 — 800 жителів. 20 територіальних громад, які об’єднались, всі спроможні. В середньому громада нараховує 7 тисяч чоловік”, – розповів директор Кіровоградського ЦРМС Олег Яременко.

Представники Полтавської та Луганської областей розповіли про свої досягнення, напрацювання та плани на майбутнє. Також обговорили й проблеми реалізації проектів.

“Нас об’єднує одна мета — розвивати громади та залучати додаткові кошти, які й сприятимуть розвитку”, – зазначив радник з регіонального розвитку Кіровоградського ЦРМС Денис Абрамов.

Та розповів гостям про джерела фінансування програм місцевого і регіонального розвитку громад.

Здебільшого делегація ділилася досвідом успішної реалізації проектів.

 

“Полтавська область є другою в країні за кількістю населених пунктів. Громади на Полтавщині досить маленькі, але потужні. За договорами ММС Полтавщина посідає перше місце в Україні, – розповів про область радник з комунікацій Полтавського ЦРМС Юрій Ісаєв.

Делегація побувала у Приютівській ОТГ, де побачила успішно реалізовані інвестиційні проекти з залученням зовнішніх джерел фінансування та місцеві економічно-стратегічні підприємства. А саме: забезпечення жителів смт Приютівка якісною питною водою (систему очищення), поле для міні-футболу Цукрозаводського НВК, у селі Протопопівка — нову сучасну сільську амбулаторію, побудовану за програмою Президента України. До речі, у цій амбулаторії працює сімейний лікар з Полтави Вікторія Бойко.

У селі Головківка учасники побували у сімейній лікарській амбулаторії, на центральному стадіоні і у НВК “ЗОШ І-ІІ ступенів — ДНЗ”, де їм показали гурток із дрон-рейсінгу (за півроку на забезпечення гуртка витратили близько 600 тисяч гривень).

Від учнів, які продемонстрували свої вміння з будівництва роботів з конструктора Lego, всі були просто в захваті.

“Наша об’єднана територіальна громада знаходиться навколо міста Олександрія. Громаді лише рік. Ми пишаємось, що саме в насде відкрили першу сільську амбулаторію за програмою Президента України. До квітня маємо купити грейдер, який працюватиме у комунальному підприємстві. У найближчій час плануємо будівництво пішохідного мосту через водосховище. Хоч насьогодні функціонує паром, який переправляє пішоходів, але міст дасть можливість людям переходити у будь-який зручний для них час,“ – розповів Приютівський селищний голова Андрій Коломійцев.

Наступного дня делегація відвідала Маловисківську ОТГ, де їм розповіли про реалізовані проекти громадськості.

Показали дитячо-юнацький центр “Вись”, де у першій половині дня працює старша група дитячого садка. Створення цієї групи дає можливість підготувати до школи діток, які не відвідують садочок.

Побачили гості й макет літака №3 Кудашева, який знаходиться на подвір’ї дитячо-юнацького центру.

ЗОШ №3 І-ІІІ ступенів шокувала учасників своїм розміром — 6400 кв.м. У школі працює 6 інклюзивних класів, а початкова школа відокремлена від старшої.

“Головною родзинкою нашої громади є створення неприбуткового підприємства. Адже під час фінансування комунального підприємства 40% від суми йде на податки. А фінансуючи неприбуткове підприємство всі перераховані кошти йдуть на благоустій чи на інші потреби, в залежності від спеціалізації підприємства. Хоча наше неприбуткове підприємство займається усім – починаючи від водопостачання, і навіть прибирання вулиць. Більшість коштів ми виділяємо на освіту, адже діти — це наше майбутнє”, – розповів голова Маловисківської міської ради Юрій Гульдас.

У Паліївському старостинському окрузі Юрій Гульдас продемонстрував співпрацю влади і громади, а саме облаштоване на березі ставка місце відпочинку та фонтан у ставку, який світиться. А біля цього мальовничого куточку збудували Православну церкву України.

 

“Нашій молодій громаді необхідно переймати «чужий досвід», а потім адаптувати успішні проекти до наших реалій. Після цього навчального візиту в мене вже є наметі створення деяких нових проектів. Тому додому веземо нові ідеї, які разом з командою будемо реалізовувати”, – поділився своїми враженнями перший заступник Терешківської ОТГ Дмитро Івін.

“Відвідини Кіровоградщини перевершили наші сподівання. Звичайно, були певні очікування від тамтешніх ОТГ. Але, побачене по-хорошому вразило навіть мене. Програма навчального візиту була дуже гармонічно спланована. Ми відвідали й «найстарішу» громаду області й молоду та амбіційну селищну. Мали змогу ознайомитися з першими в Україні сучасними медичними амбулаторіями, дитячо-юнацьким центром та навіть класом… робототехніки й дронів у сільській школі. Такі візити, думаю, не лише налагоджують контакти між представниками органів місцевого самоврядування, а й стимулюють до нових ідей та втілення їх вже в своїх ОТГ “, – сказав радник з комунікацій Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування (створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону) Юрій Ісаєв.