Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Як вдосконалюється допомога онкохворим дітям

Трансформація системи охорони здоров’я спрямована зокрема на те, щоби онкохворі діти отримували якісну допомогу – від правильної діагностики до надскладних процедур з використанням сучасного обладнання, а також дієві ліки з доведеною ефективністю.

Щорічно  у близько 1000 дітей в Україні діагностують рак. Водночас росту дитячої захворюваності не спостерігається ні в Україні, ні в усьому світі, повідомляють у МОЗ.

Найчастіше в українських дітей виявляють рак таких типів:

  • пухлини центральної нервової системи (близько 40%);
  • злоякісні захворювання кровотворної системи (близько 20-25%);
  • солідні злоякісні новоутворення (пухлини кісток, м’яких тканин, нирок, печінки, периферичної нервової системи) (близько 35-40%).

Щоби підвищити якість медичної допомоги онкохворим дітям МОЗ України вже здійснило низку заходів та запланувало подальші кроки.

Забезпечення лікарськими засобами та медвиробами за програмою “Дитяча онкологія”

За чотири роки завдяки ефективності державних закупівель через міжнародні організації вдалося значно розширити кількість позицій, які закуповує держава для лікування онкохворих. Загалом у порівнянні з цінами 2014 року – 2017 року з програми дитячої онкології 84% препаратів було куплено дешевше. Це означає ще більше якісних ліків для онкохворих.

Завдяки залученню міжнародних організацій для закупівлі ліків у минулому році за програмою “Дитяча онкологія” вдалося майже повністю покрити завлену потребу регіонів у закупівлі ліків. У цьому році забезпеченість по дитячій онкології також буде збільшуватися – у Державному бюджеті 2019 року закладено 631 млн грн. Ці кошти будуть витрачені на закупівлю ліків, медичних виробів та реагентів. Крім державного фінансування, кошти виділяються також з місцевих бюджетів.

Розбудова НДСЛ «ОХМАТДИТ»

Розбудова та зміцнення потужності головної дитячої лікарні України НДСЛ «ОХМАТДИТ» продовжується. Реорганізація лікарні, що розпочалася у минулому році, спрямована на поліпшення медичних послуг і унеможливлення корупції.

Так, у квітні ввели в експлуатацію перший пусковий комплекс дитячої лікарні, який приймає пацієнтів з надскладними діагнозами. Цей комплекс – це діагностично-лікувальні та лабораторні приміщення із сучасним медичним обладнанням. Також в ОХМАТДИТі створять відділення дитячої нейрохірургії. Тут зможуть надати комплексну допомогу дитині з політравмами. Продовжуються роботи на 2-му пусковому комплексі, де будуть працювати 19 відділень – в тому числі ті відділення, що займаються лікуванням онкогематологічних захворювань. Відбулося і удосконалення існуючої структури лікарні.

У минулому році у лікарні пролікували 863 дітей з онкологічними хворобами, в тому числі 23 малюків до року, а у відділеннях онкогематологічного профілю – 953 пацієнта, з яких 770 з онкогематологічними хворобами. Також лікарі НДСЛ «ОХМАТДИТ» провели 18 трансплантацій кісткового мозку.

Розбудова потужних регіональних центрів

Щоби всі діти могли отримати якісну високоспеціалізовану допомогу ближче до свого дому, у планах міністерства на найближчий час – створення альтернативних сильних команд дитячих онкологів в областях. Для цього для до діалогу долучать всі регіони України. Родинам не потрібно буде на місяці від’їжджати до Києва, щоби отримати життєво необхідну високоспеціалізовану онкогематологічну допомогу.

Регіональні центри зможуть стати автономізованими некомерційними підприємствами, що принесе їм більше свободи і водночас відповідальноті. Таким чином вони активно включаться у процес трансформації охорони здоров`я.

Співпраця з найкращими спеціалістами світу

Міністерство протягом року налагодило плідну співпрацю з канадськими, литовськими, італійськими, польськими та іншими фахівцями, отримало додаткові ресурси на розвиток дитячої онкології від благодійників Канади та незабаром отримає від уряду Італії. МОЗ України укладе меморандуми з міністерствами інших країн, щоби українські фахівці мали можливість навчатися в цих країнах.

Міністерство планує залучати більше партнерів, які стануть менторами та вчителями для лікарів українських медичних закладів.