Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Успіх молодої Щербанівської ОТГ: новий дитячий садок, утеплені школи, оновлений будинок культури та будівництво критих басейнів

Щербанівська територіальна громада Полтавського району – одна з наймолодших громад Полтавщини. Вона утворилася трохи більше року тому. До її складу увійшли 15 сіл. Внаслідок об’єднання бюджет Щербанівської ОТГ, спільно з колишньою Тростянецькою сільською радою, збільшився фактично втричі. На кінець 2018 року він становив 78 млн грн. А з державною субвенцією – близько 112 млн грн.

За рік і два місяці існування Щербанівської об’єднаної територіальної громади в усіх чотирьох школах замінили вікна на енергозберігаючі, перекрили дахи у будинках культури в селах Розсошенці, Щербані та в центрі “Водограй” у с. Нижні Млини. Наступним завданням громада ставить перед собою утеплення приміщень.

“Пріоритет нашої громади зараз – це діти та соціально незахищені верстви населення. Ми прийняли на сесії програму “Дай руку першокласнику”. Минулого року у нашій ОТГ 9 перших класів були обладнані фактично “з нуля”. Проте проблем ще вистачає. Школи ми прийняли у незадовільному стані. Зокрема, зараз у Щербанівській школі ще немає нормальної підлоги, у Тростянецькій потрібно міняти шиферне перекриття. Вже зроблена проектно-кошторисна документація, яку затвердять на черговій сесії”, – розповів голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик.

Зокрема, за три місяці у 2018 році в навчально-виховні заклади Щербанівської ОТГ уклали 6 млн грн. Голова громади наголошує: важливо, щоб усі навчальні заклади мали однакові умови і забезпечення.

У Тростянецькому НВК успішно впроваджують вимоги Нової української школи. Клас обладнаний інтерактивною дошкою, проектором, новими меблями та розвиваючими стендами.

“Для нас найкраще розташування парт у класі – це колом. Так діти усі в рівних умовах, мають змогу бачити одне одного, зручно працювати у групах та парами. Головне – дітям цікаво навчатися”. – говорить учитель 1 класу Тростянецького НВК Ольга Сіровська.

На сьогодні у школі навчається 11 першокласників. А вже наступного року тут розраховують до першого класу прийняти 22 учня. Наразі ж середня кількість учнів у класі – 12-13.

“Наш навчально-виховний комплекс складається з двох частин: дошкільний підрозділ, у якому 47 вихованців, та школа І-ІІІ ступенів. Надалі планується реорганізація, і наш навчальний заклад стане філією опорного навчального закладу Щербанівської ЗОШ”, – розповіла директор Тростянецького НВК Наталія Драч.

У навчальному закладі діє музей хліба, в якому проводять уроки української мови, народознавства, історії. А в коридорах школи облаштували картинну галерею місцевих художників.

Одним із нововведень школи є безготівкова оплата харчування. За обід діти мають можливість розрахуватися карткою. У шкільній їдальні встановили термінал. Школярі, маючи картку юніора від ПриватБанку, можуть розрахуватися за харчування, не використовуючи готівку. Таку послугу у школі запроподили з 2019 року.

“Зараз нам й інші банки пропонують свої послуги: можна списувати кошти без картки, за відомістю. Харчування – це головне. Дитина повинна харчуватися повноцінно. Здати їдальню в оренду – найпростіше. Але не завжди ми тоді маємо належну якість, ту ціну, яку б хотіли”, – каже заступник голови Щербанівської ОТГ Світлана Мельник.

Середня вартість шкільного обіду – 15 грн. Така невисока ціна пояснюється тим, що школа працює з постачальником без посередників. Всі продукти для їдальні закуповують у торговельній мережі “Метро”.

 

Дбають у Щербанівській ОТГ і про дошкільнят. Зокрема, тут збудували новий дитячий садочок “Зірочка” на 140 дітей. Цей садок – єдиний новозбудований на Полтавщині,  говорить голова Щербанівської громади.

“Ми до цього йшли тяжко. Забудовник, зазвичай, будує такі заклади за залишковим принципом: йому важливо спочатку звести квартирний будинок. Але спільно ми знайшли мову. Зараз садочок оснащуємо та підключаємо до комунікацій. Вже найближчим часом ми будемо приймати сюди дітей. Кошти на його утримання в цьогорічному бюджеті передбачені. Усі дошкільні навчальні заклади у нас переповнені. Звичайно, цей садок не покриє всі потреби. Але він частково перекриває гостру необхідність нашої громади у дошкільних навчальних закладах”, – розповів Ігор Процик.

У громаді створюють комфортні умови для дітей, які займаються хореографією, футболом, волейболом, боротьбою та іншими видами спорту. Минулого року Щербанівська ОТГ зайняла перше місце в Україні серед команд непрофесійних спортсменів.

Лише за один рік у громаді обладнали 35 спортивних майданчиків. А цього року, орієнтовно у травні, у Щербанях облаштують футбольне міні-поле. Для цього уже завезли штучне покриття. Також цьогоріч планують добудувати басейн при Розсошенській гімназії. Будівництво ведеться у співфінансуванні місцевого бюджету та Державного фонду регіонального розвитку Мінрегіонбуду.

“Це буде два критих басейни: один 25 Х 12 метрів орієнтовно на п’ять доріжок та менший – 12 Х 5 метри. Він працюватиме з ранку до ночі. Діти гімназії та шкіл ОТГ будуть безкоштовно відвідувати басейн. Також передбачимо години на комерційній основі. Зараз ми розглядаємо питання, щоб встановити сонячні батареї і на гімназії, і на басейні, щоб можна було опалювати та освітлювати ці приміщення за рахунок сонячної енергії. Це альтернатива дорогим видам палива: газу та електроенергії”, – розповів голова Щербанівської ОТГ.

Також серед досягнень громади цього року – вуличне освітлення у селах колишньої Тростянецької сільської ради, де встановили понад півтори тисячі ліхтарів.

“Моє бачення, що ми повинні розвивати рекреаційну зону: Нижні Млини, Буланове. Мені хочеться, щоб у нас була і велосипедна доріжка, щоб було більше насаджень, паркові зони відпочинку”, – поділився планами на майбутнє Ігор Процик.

Він також підкреслив, що такі успіхи – це в першу чергу заслуга всієї громади.

“Ми намагаємося рівнозначно для всіх сіл розвивати інфраструктуру та реалізовувати соціальнозначимі проекти для громади. Не повинно бути такого, що в одному місці все, а в іншому нічого. Якщо порівняти те, що ми отримали у спадок, і те, що зроблено вже – то це небо і земля. Грошей завжди не вистачає. Нереально охопити відразу всі напрямки. Кошти потрібно рахувати. Ми маємо бути господарями у своїй хаті”, – наголосив очільник громади.

Серед позитивних змін у комунальній сфері – це запровадження роздільного збору сміття та перехід на індивідуальне опалення.

“Індивідуальне опалення – це необхідність. 90% наших людей виступають за індивідуальне опалення. Це вигідно і людям, і державі. У нас прийнята програма щодо індивідуального опалення, за якою соціально незахищеним людям ми будемо купувати котли та допомагати їх встановлювати. Також за програмою “Теплі кредити” є домовленість кредитування на придбання котлів. Процентну ставку будемо оплачувати. Ми спрямовуємо частину бюджетних коштів, щоб забезпечити людей теплом. Звичайно, частково людина понесе витрати. Але згодом вони окупляться”, – розповів Ігор Процик.

За програмою, від централізованого опалення громада планує відмовитися через два роки.  

 

 

Система Orphus