Ви тут:
Суспільство Україна 

Україна витратила 40 млрд доларів на підтримку курсу: в НБУ прокоментували зміцнення гривні

В ток-шоу “Ехо України” на «Прямому» каналі заступник голови Національного банку України Олег Чурій прокоментував зміцнення курсу української гривні на світовому ринку валют.

Те, що гривня зміцнюється, тобто за долар треба менше давати гривень, – це ознака чого?

– Перш за все, це ознака плаваючого курсу. Я хотів би сказати, що коли гривня зміцнюється або послаблюється – це не є ні зрадою, ні перемогою. А це ознака того, що 4 роки тому ми перейшли на плаваюче курсоутворення, і воно необхідне для функціонування нашої економіки. Тому що ми маємо досвід вкрай негативний так званого фіксованого курсу, який створював примару стабільності, але який дуже дорого коштував українській економіці і українським громадянам.

Наприклад, декілька фактів. З 2008 по 2014 рік Національний банк витратив на підтримку фіксованого курсу 40 мільярдів доларів. На сьогодні, хочу нагадати, державні борги в іноземній валюті складають приблизно десь 47 мільярдів доларів. Тобто ми витратили 40 мільярдів доларів, просто щоб утримати курс на якомусь неприродному рівні, витратили резерви, набрали боргів. І маємо те, що маємо.

Ви так сказали, що це нічого не означає, а тільки плаваючий курс… Але люди кажуть, що гривня зміцнилась. Це ж краще, ніж, наприклад, було б 60 гривень за долар, правда?

– Курс повинен відповідати якимось фундаментальним факторам і економічним реаліям. Є попит і пропозиція. Попит іде від імпортерів, які завозять продукцію імпортну в Україну. Попит іде від тих позичальників, які у свій час взяли кредити в іноземній валюті. Вони купують іноземну валюту для того, щоб розрахуватись з кредиторами. А пропозиція йде від експортерів, пропозиція йде від нових кредитів, нових залучень. І ми маємо курс, який складається від попиту і пропозиції, як і любий інший товар.

Нагадаємо, головними причинами зміцнення гривні та падіння курсу іноземних валют є рішення Федеральної резервної системи США не підвищувати ключової ставки та падіння світових цін на енергоресурси.