Ви тут:
Суспільство традиції Цікавинки 

Сьогодні Оксани та Ксенії відзначають іменини: традиції та заборони

Цього дня вшановується пам’ять преподобної Ксенії. Цей день вважали переломом зими, і за ним прогнозували погоду на майбутню весну: “Яка Ксенія — така й весна”. “Якщо на Ксенію хороша погода — весна буде красна (хороша)”. Наші пращури говорили: “На півзимницю дорогу перемітає — корм підмітає”. Це означало, що зима затримається, і домашні тварини з‘їдять всі заготовлені для них запаси.

Свята Ксенія дуже рано овдовіла, і чоловік її помер дуже швидко, не встигнувши покаятися. Це дуже вразило її, тому що вона була побожною жінкою. Ксенія вирішила все життя вимолювати пробачення за нього в Бога. Поховавши чоловіка, жінка спочатку роздала все майно, одяглася в одяг чоловіка і стала юродивою. Минув час, і вона отримала дар від Господа зцілювати, направляти і передрікати. У 1988 році Ксенію зарахували до лику святих.

Повір’я

У наших предків були дуже цікаві повір’я в цей день, що стосуються хліба. Якщо ціна на зерно стала нижче, то значить буде хороший врожай, а якщо зовсім низька, то не зросте до наступного врожаю. Також ворожили по короваю на півночі і по житньому хлібу на півдні. Виставляли хліб ввечері і залишали до ранку. Коровай потрібно було зважити ввечері і вранці, якщо став легше – то ціна знизиться на зерно. На житній хліб дивилися ввечері і вранці. Якщо він здається вранці більше за розміром, то влітку буде хороший врожай. Ось такі хлібні ворожіння.

У народі цей день вважали важким. Тому була купа заборон: прясти, шити, в’язати, стригти нігті (особливо на ногах, будуть судоми) і волосся, ставити квас і брагу (восени буде неврожай), зав’язувати вузли (накличеш похорон), перестилати постіль (захворієш), розповідати про свої сни.

Сни 6 лютого означають наступне: камені сняться — до тяжкості в животі; хвилі — до пересудів і пліток; церква — до швидкої втрати; терти очі — до викриття чиїхось поганих справ; носити на руках дитя — до думок про батьків; жахатися — до спокійнго, рівного життя; ділити що-небудь — до тяжкого становища; жабу побачити — до зміни погоди. 

Прикмети і приказки

  • Яка погода стоїть вдень, такою вона і навесні буде.
  • Якщо світить сонце, то навесні буде тепло.
  • Якщо хмари пливуть високо в повітрі – скоро буде тепла погода.
  • Заметіль на Весновказницю віщує ранню весну.
  • Народжені 6 лютого хороші працівники. Носити їм слід сердолік або гематит. 

Окрім Оксан та Ксеній, іменини сьогодні відзначають Герасим, Тимофій, Іван, Павло, Агапій, Денис, Вавило, Вавил.

За матеріалами інтернет-джерел.