Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Науковці закликають зберегти унікальну будівлю на Глобинщині

До посадовців Глобинської міської ради звернулися науковці із закликом зберегти і передати прийдешнім поколінням історичну цінність – унікальне приміщення Пирогівського  вищого початкового училища.

Приміщення вищого початкового училища  розташоване в  історичному  центрі села Пироги, біля автошляху Т 1716 і є домінуючим об’єктом  населеного пункту. Володимир Мокляк – заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського вважає, що дана будівля є об’єктом культурної спадщини за двома видами, а саме з  історії та архітектури.

Підтримали необхідність збереження унікальної будівлі і освітяни Полтавської області в листі до сесії Глобинської міської ради від Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського за підписом ректора освітньої установи Віталія Зелюка. Культурне надбання села Пироги викликало увагу і фахівців історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У зверненні до депутатів та голови Глобинської міської ради історики наголошують:

“Комплекс земських освітніх закладів – це унікальне культурне явище,  бо одним з пріоритетних напрямів діяльності народних шкіл земці вважали національне виховання”.

Також надійшов лист голови Полтавської обласної державної адміністрації Валерія Головка стосовно результатів обстеження історичного об’єкта  та відповідних  висновків  комісії за участю представників Департаменту культури і туризму та Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА. У ньому, зокрема, зазначено, що потрібно виготовити облікову документацію на  унікальне приміщення  Пирогівської  ЗОШ” з  метою подальшого занесення її як пам’ятки культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

За задумом, в унікальному для сільської місцевості приміщенні у стилі неокласицизму облаштують освітньо-культурний та оздоровчий  центр  – Народний Дім.

Доречно  зауважити, що земські школи будувалися не по всій території України. Вони діяли в Полтавській, Харківській, Київській, Херсонській, Катеринославській, Чернігівській губерніях. На прикладі Полтавської губернії, можна прослідкувати об’єми будівництва земських шкіл.