Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На комісії Полтавської облради презентували проект “Територія Майдану”

Сьогодні на засіданні постійної комісії облради з питань ЖКГ, енергозбереження, будівництва, транспорту та зв’язку презентували проект «Територія майдану», що увічнить пам’ять Героїв Небесної Сотні. Головний архітектор області Ірина Особік розповіла присутнім про особливості його реалізації.

Згідно з проектом, територія перед Полтавською ОДА — близько 3 га — буде повністю реконструйована.

«Ця площа в радянських традиціях, їх проектували з метою, щоби людям було незатишно збиратися на таких великих просторах: вони вітряні, незатишні, і чітко відстежуються, скажемо прямо, силовиками».

«Цей конкурс проведено в тісній співпраці з майданівцями, спільнотою, з київським осередком «Території майдану», нас консультувала київський архітектор. До початку написання умов конкурсу провели низку тематичних круглих столів, у яких брали участь і фахівці, і мешканці міста. Спочатку визначились із місцем розташування, потім з ідеологічним навантаженням тощо. Визначили, що це не повинно носити ознаки культової споруди, цвинтарної символіки, а бути більше абстракцією. Поняття майдану не повинне обмежуватися подіями 2013–14 років. Територія має бути бути дружньою до людей».

Переможцями конкурсу на облаштування території біля Полтавської ОДА стала полтавська урбан-платформа «Citylab». Спочатку це був проект «Струмок пам’яті», але потім проектанти змінили технічно складну ідею розміщенння струмка, який важко змусити текти в зимовий час. Залишили саму ідею розвитку «дороги Майдану» як життєвої дороги.

Соцдослідження «Citylab» визначили ряд пріоритетів. Так. Передбачені накопичувальна площа перед ЦНАПом, відкриті площі, головна площа для зібрань, місце, куди люди можуть прийти, відпочити. Буде місце для дітей, громадська вбиральня. Вулицю Зигіна з боку вул. Дмитра Коряка закриють.

«Сама історія розвитку Майдану міститиме довгу криву, яка вестиме людину опорними точками з інформаційними елементами, територією, яка була задіяна в період Майдану. На певному відрізку цей шлях заглиблюється під землю, підйоми з обох боків обмежують огляд, і ви залишаєтесь сам-на-сам із подіями 18–20 лютого, небом і дорогою. Це міце найнапруженіших подій на майдані. Елемент, який зустрічає людей після виходу з» шляху Майдану» — дзеркальна куля. Людина бачить себе й навколишнє середовище — це задум авторів, щоби ми подивилися собі в очі».

Усі зображення будуть різьблені по каменю, зараз іде розробка ескізів. Дитмайданчик буде відрізнятися від звичних гірок і каруселів, він буде нового зразка, повідомила Ірина Особік.

Для мощення площі використають плитку різної інтенсивності забарвлення, що символізуватиме багатолюддя часів Майдану й нагадує фото людського зібрання з висоти пташиного польоту.

Передбачене і створення так званих «сухих фонтанів» — вони розташовані врівень із покриттям і у вимкненому стані не створюють перешкод для руху. Буде ландшафтний амфітеатр, де люди зможуть посидіти і відпочити.

Проектна й кошторисна документація коштує близько 1 млн грн, втілення проекту — біля 80 млн.

«Робочий проект пройшов усі затвердження, отримав позитивний висновок Полтавської держбудінвестекспертизи, кошторис також, і вже проведені торги і визначено переможця, який буде втілювати проект у життя — ФОП Козиренко».

Перед Полтавською ОДА облаштують Територію Майдану. Яким буде новий проект:Територія Майдану — проект, який увіковічнить пам’ять Героїв Небесної сотні. Для його реалізації провели конкурс на облаштування території біля ПОДА. Переможцями стала полтавська урбан-платформа Citylab. Попри різні суперечки та спроби зриву реалізації проекту, позиція очільника Полтавської ОДА Valeriy Golovko — максимально відкрито провести конкурс та приступити до роботи.Після конкурсу Citylab внесли до проекту, з яким перемогли, корективи. Врахували всі зауваження. Для цього провели опитування громадськості. Про доопрацьований проект, який реалізовуватиметься вже найближчим часом і розповів Дмитро Козиренко — один з його співавторів:— Треба розуміти, що цей проект розрахований на усю територію Полтавської ОДА. А це понад 3,3 га. Це величезна територія. В Україні мало хто реконструював такі ділянки. Друге, що впливає на ціну і дуже важливо — якість та довговічність матеріалів та технологій. Звичайно, можна зекономити 20 млн грн і не робити бетонну подушку, заливку під усіма мощеннями. Але тоді ніяких гарантій, що покриття стоятиме не один десяток років. Якщо цього не зробити зараз, то через три-п’ять років з’являться ями, просідання, калюжі. Тому ми наполягаємо на тому, щоб зробити це якісно. У такому вигляді меморіальні конструкції стоятимуть довше.Це ж саме стосується і технологій. До пішої зони ми додали ландшафтний проект. Ми посадимо понад 100 дерев та багаторічні трави. Висаджувати їх потрібно так як за кордоном: висотою 5-7 метрів. Для того, щоб не чекати 20 років поки виросте якась деревинка. Звісно це все коштує грошей. Щоб не використовувати людський ресурс передбачена автоматизована система поливу рослин.Також облаштуємо велосипедні доріжки вздовж вулиці Сінної і Соборності, а парковку зону біля ЦНАПу станціями для зарядки електромобілів.На вартість нашого проекту впливає і встановлення фонтанів. Вони вмонтовані у тротуар. Цей проект повинен стати еталоном благоустрою міста. А такі проекти коштують досить дорого.Детальніше інтерв’ю тут: https://bit.ly/2niqPl0

Опубліковано Полтавська обласна державна адміністрація Вівторок, 7 серпня 2018 р.