Ви тут:
Суспільство Україна 

В Україну повертається втрачений під час Другої світової війни твір українського живописця Михайла Паніна

Найближчим часом із США до України повернеться твір відомого українського живописця, учня Іллі Рєпіна – Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною», втрачений Дніпропетровським художнім музеєм під час Другої світової війни.

Це перший яскравий приклад конструктивної співпраці на офіційному державному рівні України та США у поверненні пам’яток культурної спадщини, який був досягнутий внаслідок скоординованих дій та вдалого переговорного процесу Міністерства культури України, Служби зовнішньої розвідки України та Посольства України в США, повідомляє прес-служба Мінкульту.

Наприкінці 2017 року Міністерству культури України стало відомо, що до Дніпропетровського художнього музею звернулася директор аукціонного дому «Potomackcompany» (місто Александрія штат Вірджинія в США) Анн Кранер з проханням терміново надати інформацію щодо картини Михайла Паніна «Іван Грозний», яка була заявлена до продажу на аукціоні, додавши фотозображення згаданого художнього твору.

За результатами пошуку інформації виявилось, що картина Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» перебувала у числі 64 експонатів, що складали першу експозицію Дніпропетровського художнього музею, експонувалася у постійній експозиції до 1941 року та була втрачена під час окупації міста в роки Другої світової війни. Зібрана інформація була передана американській стороні з проханням зупинити продаж картини з причин, що цей твір виявився зниклим експонатом з колекції Дніпропетровського художнього музею, і українська сторона має музейну документацію про приналежність картини музейному зібранню як незаперечний доказ. Разом з цим, за сприяння Мінкультури Дніпропетровським художнім музеєм були подані відповідні документи до відділу міжнародного поліцейського співробітництва Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо розшуку та повернення виявленого музейного експонату.

Уже влітку 2018 року Міністерством культури за підтримки Служби зовнішньої розвідки України на запит ФБР США були передані копії документів з метою інформування американської сторони та здійснення необхідних кроків з боку української сторони щодо організації двосторонньої взаємодії у проведенні процедури повернення картини художника Михайла Паніна. Наразі триває фінальний етап розгляду судом позову, за результатами якого картина Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» має бути офіційно повернена США до України.