Ви тут:
Екологія Полтавщина Суспільство 

“Стихійних звалищ на Полтавщині не повинно бути”, – Валерій Головко

1 січня 2018 року вступив у силу Закон України “Про відходи”, згідно з яким українці мають сортувати сміття, небезпечні відходи потрібно утилізовувати, а полігони повинні бути спеціально облаштовані.

На Полтавщині більшість районів рухаються у цьому напрямку — закупляються сміттєвози, проводиться паспортизація звалищ.

“Деякі райони відчувають відповідальність і рухаються у напрямку виконання закону. У Кременчуцькому районі здійснили перевірку, порушення, що були у КАТП-1628, виправляють. Були порушення у Котельві. У Гадяцькому районі є зрушення. Як тільки за рішенням суду у Гадячі припинили роботу полігону, то у районі почали розробляти схему санітарного вивозу твердих побутових відходів. На даний момент це єдиний район на Полтавщині, який погодив цей документ з Держекоінспекцією. Є підприємства, які не розуміють приписів і бажання рухатись відсутнє. У Кобеляцькому, Козельщинському, Гребінківському районах немає дозвільних документів, висновку екологічної експертизи. Піти і зробити паспортизацію відходів, полігонів, зробити документи на земельну ділянку, привести у відповідність право експлуатації полігону — це не важкі речі і невеликі кошти, які можна залучати до вирішення цих питань. Оскільки підприємства сплачують екологічний податок і кошти є”, – зазначив керівник Державної екологічної інспекції у Полтавській області Вадим Осипенко.

У 2019 році Держекоінспекція запланувала перевірити 30-40 підприємств районів і ОТГ. В свою чергу голова Полтавської ОДА Валерій Головко сказав, що протягом першого кварталу необхідно ще раз обстежити незаконні сміттєзвалища.

“У Полтавській області не все так добре, як хотілось би, тому що все нове сприймається не зовсім реально. Всі думають, що ці відходи ліквідуються самі собою, а такого не відбудеться. Закон передбачає зробити інвентаризацію всіх сміттєзвалищ і розробити дорожню карту поводження з твердими побутовими відходами. Якщо ми говоримо зробити дорожню карту і паспорт на сміттєзвалище, то це не означає, що ми будемо породжувати нові сміттєзвалища. Наша ціль — займатись їх переробкою. Тема екології зараз дуже важлива. Стихійних звалищ на Полтавщині не повинно бути”, – зазначив Валерій Головко.

Протягом 2017-2018 років у 3-х районах Полтавщини вдалось ліквідувати трохи більше 80 сміттєзвалищ.

“За 2017 рік закуплено 15 сміттєвозів, у 2018 — 9. У Лохвицькому районі за 2017-2018 роки ліквідовано 38 сміттєзвалищ, у Семенівському – 32 і в Козельщинському – 18. Це здійснювалось за кошти місцевих бюджетів”, – розповів заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло.

У 2017 році на Полтавщині прийняли обласну “Комплексну програму поводження з твердими побутовими відходами на 2017-2021 роки”, згідно з якою весь регіон поділяється на 5 субрегіонів. На думку начальника управління житлово-комунального господарства Полтавської ОДА Едуарда Реви, найтяжчим є Полтавський субрегіон. Зараз тривають перемовини з будівництва там сміттєпереробного заводу.

“У Глобинському, Козельщинському, Кременчуцькому, Миргородському, Оржицькому, Чорнухинському районах відбулось оновлення матеріально-технічної бази комунальних підприємств. У центральному субрегіоні (Оржицький, Семенівський, Хорольський райони) розробили програми, але концентрація і поняття створення субрегіону не вирішується. Полтавський субрегіон я вважаю найтяжчий з усіх — в нього входить Полтава, Полтавський, Новосанжарський, Машівський, Чутівський і можливо підключиться Диканський, Решетилівський райони. Вже другий рік зависли над питанням земельної ділянки будівництва сміттєпереробного заводу”

Ідеальним місцем головна архітекторка області Ірина Особік вважає ділянку у Терешківській ОТГ, яка перебуває у власності Держлісгоспу, а чорноземів там майже немає. Проте мешканці ОТГ чинять супротив будівництву заводу.

“Думаю, що найбільший супротив мешканців Терешківської ОТГ полягає в тому, що громада не зовсім поінформована про те, що саме буде споруджуватись на території. Всі впевнені, що це буде “Макухівка-2”. Насправді ситуація інакша”, – зазначила Ірина Особік.

Читайте також: На Полтавщині зробили перший крок для будівництва сміттєпереробного заводу, – роз’яснення головної архітекторки області.

Своє бачення ситуації висловив і заступник міського голови Полтави з питань ЖКГ Олексій Чепурко.

“Вирішити проблему, яка накопичувалась роками, в короткий термін неможливо. Сміття мешканці викидають у баки. Починати треба з тренінгів, навчати дітей його сортуванню. Треба населення привчити до культури поводження зі сміттям. Власними силами КАТП-1628 переобладнало більше 200 контейнерів для роздільного сміття, на цей рік заклали в бюджет кошти і підприємство незабаром оголосить тендер на придбання 900 вже переобладнаних контейнерів. Додатково закупимо близько 500 євроконтейнерів для органіки”, – наголосив Олексій Чепурко.