Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Роз’яснення правоохоронців: яка відповідальність передбачена за підкуп виборця

За підкуп виборця до кримінальної відповідальності можуть бути притягнуті не тільки активні учасники виборчого процесу, але й сам виборець. Про це йдеться у повідомленні прес-служби ГУ НП в Полтавській області.

Кримінальна відповідальність за підкуп виборців передбачена ст. 160 Кримінального кодексу України.

Частина 1 цієї статті стосується власне виборця – його дій та бездіяльності:

– прийняття пропозиції, обіцянки;

– одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу більше одного разу (приклад: відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці);

– голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня (бюлетеня для голосування на референдумі) іншій особі), незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування.

Покарання: штраф – від 1700 до 5 100 гривень або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк.

Частини 2-4 ст. 160 Кримінального кодексу стосуються активних дій іншої сторони, яка бере участь у виборчому процесі. Це пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій про які йдеться в ч. 1 більше одного разу, а також за голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі.

Також здійснення передвиборної агітації, а саме: надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди, або надання безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством) та надання робіт, послуг.

Покарання за вчинені дії: від обмеження волі на строк до трьох років до позбавлення волі від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Позбавлення волі на строк від п’яти до семи років за дії, що вказані вище, передбачене цією статтею кодексу за умови їх вчинення:

– повторно або за попередньою змовою групою осіб;

– членом виборчої комісії;

– кандидатом або його довіреною особою на виборах;

– представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії;

– офіційним спостерігачем на виборах.