Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Роз’яснення фахівців системи БВПД щодо порядку встановлення (зміни) національності особи

До Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надходять звернення громадян щодо зміни національності. Що робити в такій ситуації роз’яснюють фахівці:

Кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв’язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Особа має право на індивідуальність та збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства (ст. 300 Цивільного кодексу України).

Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність (ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні”).

Це означає, що будь-який громадянин у будь-який час може довести свою національну ідентичність, змінивши національність, яку в дитинстві за нього обрали. На даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, у свідоцтво про народження, у свідоцтво про шлюб чи в інші документи відомостей про національність.

Критеріями для визначення національної приналежності можуть бути:

  • родовід батьків людини, 

  • місце народження, проживання чи її роботи, тобто місце становлення людини як особистості, формування її життєвих цінностей: територіальні або національні традиції, освіта, релігія, виховання, оточення тощо.

Встановлення (зміна) національності проводиться через орган державної реєстрації актів цивільного стану.

Документи, які необхідно подати:

  • письмова заява про внесення змін до актового запису щодо її національності до органів реєстрації актів цивільного стану;
  • свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
  • інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Після перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відмову органу державної реєстрації актів цивільного стану можна оскаржити до суду.

Позов подається до адміністративного суду:

  • за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) особи-позивача або

  • за місцезнаходженням відповідача.

Якщо особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Нагадуємо, що кваліфіковану правову допомогу можна отримати, звернувшись до Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: : м. Полтава, вул. Міщенка, 2, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 або за тел. (0532)50 27 22.

Інформацію про адресу найближчого місцевого центру чи  бюро правової допомоги можна отримати за єдиним телефонним номером  системи безоплатної правової допомоги –

0 800 213 103

(дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України, цілодобово)

Перший полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Система Orphus