Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина Цікавинки 

Про життя Симона Петлюри у Полтаві можна дізнатись за QR-кодами (ФОТО)

Відтепер у Полтаві кожен може самостійно прокласти туристичний маршрут стежками Симона Петлюри. Полтавський період життя революціонера можна дізнатись за допомогою QR-кодів, які знаходяться біля кожного пам’ятного місця. Всього їх у Полтаві 5.

Перше знаходиться по вулиці Зигіна, 20. На місці нинішнього 5-поверхового будинку знаходилась садиба родини Василя та Ольги Петлюр — одноповерховий трикімнатний дерев’яний будинок, згодом обкладений цеглою. Поруч літня кухня, сарай, колодязь. Після останніх представників роду Петлюр садибу закрили.

У 1960 році будинок розібрали, а в 2007 році така доля спіткала і господарські споруди. Зараз там знаходиться меморіальна дошка, а під нею QR-код, звідки можна дізнатись всю інформацію про це місце.

“Завдяки мобільному додатку ви сфотографуєте цей об’єкт й автоматично смартфон переходить на офіційний сайт Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА. Там можна прочитати всю інформацію”, – розповідає технологію роботу QR-кодів заступник начальника управління з питань розвитку туризму Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Ліля Федорченко.

Друге місцеприміщення аграрно-економічного коледжу Полтавської державної аграрної академії (вулиця Сковороди, 18). Раніше там знаходилось духовне училище, де навчався Симон Петлюра.

“Симон Петлюра був ворогом радянської влади, інакше його не називали. Він існував, але де він народився, хто він такий і звідки його коріння було повністю викинуто з історичної науки. Коли говорити про місця, які пов’язані з Петлюрою, то це буквально кожна вулиця, якою проходив Симон Васильович. Це людина, яка жила поруч. Такі QR-коди дають відчуття, що якихось 120-130 років тому він ходив цими вулицями”, – розповідає екскурсовод, старший науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

Третє місцеПолтавська державна аграрна академія. У часи Петлюри там знаходилась духовна семінарія, де продовжив навчання відомий революціонер. До 140-річчя від дня народження Симона Петлюри у травні 2019 року відбудеться відкриття меморіальної дошки.

Четверте місцебудинок, в якому народився 1-й Патріарх Київський і Всія України Мстислав (вулиця Патріарха Мстислава,13). Він є племінником Симона Петлюри — найстарший син молодшої сестри Петлюри. Нині 200-літній будинок знаходиться в аварійному стані, заходити всередину не можна.

“У 60-і роки Патріарх Мстислав, очоливши українську церкву в діаспорі, двічі зустрічався з Вселенським Патріархом. Він розпочав процес визнання української церкви ще тоді, коли про церкву на теренах України і розмовляти було заборонено. 90-літнім дідусем, повертаючись у Полтаву, він передає нам прапор боротьби за українську церкву, утворюючи тут Українську Автокефальну Православну Церкву. Зараз його мрія здійснилась – Україна отримала Томос”, – говорить протоірей Олександр Гарай.

Музей Патріарха Мстислава на громадських засадах заснували у 1994 році. Наразі виготовлений ескіз проекту реконструкції будинку, виготовляються дозвільні документи.

І п’яте місцеПолтавський краєзнавчий музей імені В. Кричевського. За словами екскурсовода, достовірних даних немає, чи відвідував Симон Петлюра тодішнє губернське земство. Відомо, що він перебував у Полтаві, коли земство вже було побудоване, мав друзів серед працівників та цікавився роботою установи. Тому можна припускати, що Симон Васильович хоч раз бував у будівлі, або проходив повз.

“Туристичний маршрут уже працював, він діючий, написаний і презентований, є навчені екскурсоводи. Можна зайти на сайт Департаменту культури і туризму, подивитись на карту, ознайомитись з локаціями і самостійно їх відвідати по QR-кодам”, – розповіла директор Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.

Ліна Решетник