Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавським школярам розповіли про День сніговика

Ексклюзивний, цікавий і пізнавальний захід – годину цікавих повідомлень “Падав сніг на поріг” до Всесвітнього Дня сніговика влаштувала для учнів перших-четвертих класів ЗОШ № 20 працівниця Полтавської міської бібліотеки-філіалу для дітей № 12 Ірина Маркіна.

Діти, котрі прийшли в бібліотеку з учителями, з великим інтересом слухали розповідь Ірини Павлівни, коли в історії зявилася традиція ліпити сніговиків, чим снігові скульптури відрізняються у різних народів світу…

Виявляється, що в усіх народів спочатку були сніговики чоловічого роду, і тільки українці перші почали ліпити снігову бабу!

Ми сьогодні сприймаємо ліплення сніговиків як звичайну гру, розвагу і своєрідне мистецтво, але не все так просто було спочатку. Звичай ліпити сніговиків у предків був повязаний з повірями, як сказали б сучасники, забобонами, і зі страхом перед стихійними силами природи.

Словяни, наприклад, у давнину вважали, що якщо не поставити взимку на подвір‘ї виліплену зі снігу фігуру, влітку не буде хорошого врожаю. В той же час вони боялися навіть дивитися на того сніговика з вікна, бо вважали, що він істота не проста, а чарівна, і зустріч з ним чи навіть споглядання здалеку може принести неприємності.

Прикрашають сніговиків у різних культурах по-різному. У наших краях ніс сніговій бабі роблять з морквини, бо предки вважали, що це посприяє хорошому урожаю овочів. А румуни в ролі носа для сніговика використовують кукурудзяний початок.

Коли у 1492 році в італійській Флоренції (назва цього міста в перекладі означає “квітуча”) випало стільки снігу, що будинки були засипані до другого поверху (явище взагалі нехарактерне для клімату тієї місцевості), люди дуже перелякалися. Тоді знаменитий скульптор, архітектор, художник, поет та інженер Мікеланджело вперше виготовив скульптуру сніговика. Зліплену зі снігу 5-метрову статую обливали водою, щоб обмерзла… Сніговик виглядав лихим, “набусурманеним”… Більше такого снігопаду в історії квітучого флорентійського краю не було. Але сніговиків люди довго вважали уособленням зла. Та час іде і все змінюється. Тепер нікому не спаде на думку боятися сніговиків, як боялися далекі предки.

Німецький колекціонер Корнеліус Гретц зібрав колекцію фігурок сніговиків, зроблених з різноманітних матеріалів (порцеляни, дерева і т. д.). Його колекція налічує 3025 екземплярів. Завдяки цьому колекціонерові виникла традиція щороку 18-го січня відзначати Всесвітній День сніговика.

Найбільшу в світі снігову бабу “Олімпію” заввишки 32 метри виготовили в США.

Після багатьох цікавих фактів про мистецтво виготовлення снігових скульптур (традиція збереглася, хоча зміст її і значення змінилися), Ірина Павлівна загадувала дітям загадки і провела вікторину на зимово-святкову тематику. Після закінчення заходу Ірина Маркіна всіх дітей пригостила цукерками.

Наталія Жовнір

Фото автора