Ви тут:
PROвсе здоров’я Суспільство 

Грип: коли та кому необхідно робити щеплення

Грип — це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип.

Вакцинація є найбільш ефективним заходом профілактики ускладнень грипу. Вакцини проти грипу безпечні та ефективні. Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів, – говорять фахівці.

Найкраще вакцинуватися до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні.

Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Не залежно від типу або складу вакцин проти сезонного грипу для отримання оптимального захисту від інфекції вакцинацію необхідно проводити щороку, – стверджують лікарі.

Інактивовані вакцини схвалені для вакцинації дітей старше 6 місяців та дорослих, також вагітних жінок та осіб з хронічними порушеннями стану здоров’я.

Діти, які не були щеплені проти грипу у попередніх, сезонах повинні отримати 2 дози вакцини з інтервалом не менше 4 тижнів.

Вакцинація проти грипу вагітних захищає, як мати, так і новонароджену дитину.

Віруси, що входять до складу інактивованих вакцин, не призводять до захворювання на грип. Однак можуть спостерігатися незначні прояви у місці введення вакцини. У осіб, які раніше не мали контакту з антигенами протигрипозної вакцини, можуть виникати прояви, що супроводжуються короткочасним підвищенням температури тіла, знедуженням, миіалгією, (болем у м’язах) та іншими загальними реакціями.

Живі атенуйовані протигрипозні вакцини схвалені для вакцинації дітей старше 2 років та дорослих молодше 50 років, які не мають супутніх захворювань. Цей тип вакцин не застосовується вагітним жінкам. Живі атенуйовані протигрипозні вакцини вводяться інтраназально у вигляді однократної дози, за винятком дітей від 2 до 8 років, які не були щеплені проти грипу у попередніх сезонах, вони повинні отримати вакцину 2 рази з інтервалом не менше 4 тижнів.

Першочергово необхідно вакцинуватись тим, хто відносяться до груп високого ризику:
Дорослі та діти з наступними хронічними захворюваннями:
     – ВІЛ-інфекція;
     – цукровий діабет;
     – первинні імунодефіцити (сективний дефіцит IgA, дефіцит субкласів IgG, транзиторна гіпогаммаглобулінемія, дефіцити системи фагоцитозу, дефіцити системи комплементу);
     – хронічні захворювання печінки (у тому числі фіброз та цироз печінки);
     – бронхіальна астма;
     – ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром);
     – хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз);
     – хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатія);
     – функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі – серпоподібно-клітинна анемія);
     – трансплантація кісткового мозку;
     – пацієнти, що тривало утримують ацетилсаліцилову кислоту; лімфома; множинна мієлома; лейкемія.
А також:
     – військовослужбовці, будівельники, працівники Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ, медичні працівники тощо;
     – особи, які доглядають хворих на грип удома;
     – діти з 6-місячного віку;
     – особи похилого віку після 60 років;
     – трудові колективи підприємств, установ, організацій;
     – жінки, які, ймовірно, будуть перебувати у вагітності під час епідемії грипу;
     – вагітні.

Протипоказання до вакцинації:

  • гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);
  • пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
  • пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
  • пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
  • пацієнти у період одужання;
  • пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.

В Україні згідно даних Державного реєстру лікарських засобів зареєстровано:

1. ДЖІСІ ФЛЮ/GC FLU ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ (РОЗЩЕПЛЕНИЙ ВІРІОН, ІНАКТИВОВАНИЙ), суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл та 0,25 мл у попередньо наповнених шприцах № 1, № 10, виробництва Грін Кросс Корпорейшн, Корея.

2. ВАКСІГРИП ТЕТРА / VAXIGRIP TETRA СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ЧОТИРЬОХВАЛЕНТНА, ІНАКТИВОВАНА, суспензія для ін’єкцій, по 0,5 мл у попередньо заповненому шприці; по 1 попередньо заповненому шприцу з прикріпленою голкою у картонній коробці; по 0,5 мл у попередньо заповненому шприці; по 1 попередньо заповненому шприцу без голки у картонній коробці, виробник 1 Санофі Пастер (повний цикл виробництва, заповнення, первинне та вторинне, контроль якості, випуск серії), Франція, виробник 2 САНОФІ ВІНТРОП ІНДАСТРІА (заповнення, первинне та вторинне пакування), Франція, виробник 3 Санофі-Авентіс Прайвіт Ко. Лтд. (вторинне пакування), Угорщина, виробник 4 СРНА СА (вторинне пакування), Бельгія.

поширити новину: