Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Фахівці Регіонального центру з надання БВПД на Полтавщині розповіли про досягнення попереднього року

Минулого року сталося багато подій, які можна назвати знаковими для системи безоплатної правової допомоги (далі – БПД), проте ключові пріоритети залишаються і надалі незмінними – це доступність, якість, ефективність, нові можливості для українців.

Про основні досягнення системи протягом 2018 року як в Україні, так на теренах Полтавщини поінформували  фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області (далі – Регіональний центр).

Сьогодні в Україні діють понад 550 точок доступу до БПД – регіональні, місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги.

Починаючи з 2013 р., послугами системи БПД скористалися понад 2 мільйони українців. За три роки роботи до єдиного контакт-центру системи БПД за номером 0800213103 надійшло майже 600 тисяч дзвінків.

“Система надання БПД на Полтавщині складається з Регіонального центру, яким надається вторинна правова допомога, а саме, здійснюється захист прав громадян у кримінальному процесі. Чотири місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – Місцеві центри) Перший, Другий полтавські, Кременчуцький та Лубенський МЦ та 23 бюро правової допомоги надають первинну (консультації, правове інформування) та вторинну правову допомогу (складання документів процесуального характеру, представлення інтересів у суді) у цивільних та адміністративних справах, що дає можливості отримати юридичні консультації у всіх куточках нашої області”, – йдеться у повідомленні.

Так, лише за 2018 рік Регіональним центром дано адвокатам 4070 (2017 рік – 5824) доручень у кримінальному процесі.

У 2018 році Місцевими центрами та їх бюро правової допомоги в регіоні зареєстровано 33697 звернень громадян (2017 рік – 28980).

Адвокати системи БПД отримали у 2017-2018 році позитивні результати у 870 провадженнях по кримінальним справам.

Фахівцями Місцевих центрів та бюро правової допомоги лише протягом минулого року досягнуто позитивних результатів у 486 цивільних та адміністративних справах.

Розуміючи важливість надання правової допомоги соціально-вразливим верствам населення, з кожним роком розширюється коло осіб, яким надається безоплатна вторинна правова допомога. Відтак, з 7 січня минулого року доступ до безоплатної вторинної правової допомоги отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Крім того, отримати її можуть усі діти.

Сповідуючи цінності системи БПД щодо самовдосконалення та розвитку, протягом минулого року відкриті правові клуби «PRAVOKATOR» у Дніпрі, Львові, Одесі, Харкові та Києві, які є інноваційними майданчиками правничого спрямування, що сприятимуть подальшому розвитку системи БПД.

З 16 жовтня 2018 року в Україні стартувала спільна ініціатива Міністерства юстиції, Координаційного центру з надання правової допомоги та громадськості, Міністерства соціальної політики за підтримки міжнародних партнерів під назвою «Сімейні радники». Сімейні радники – це волонтери, які допомагають іншим людям захищати свої права у галузі сімейного права. Сьогодні сімейні радники працюють у Києві, Одесі, Львові, Миколаєві та Рівному.

Протягом минулого року значна робота проводилася щодо організації інформаційних кампаній задля ознайомлення громадян з роботою системи. Так, 12 червня в Україні стартувала інформаційна кампанія «БПД – завжди поруч», яка мала на меті розповісти якнайширшому колу громадян про систему БПД як про можливість вирішувати свої проблемні питання та захищати свої права у правовий спосіб. Сюжети відеороликів стосуються захисту прав учасників АТО та членів їхніх родин, відстоювання прав осіб з інвалідністю, захисту від насильства у родині, відстоювання права на справедливу пенсію, захисту від незаконного звільнення та від неправомірно нарахованих комунальних платежів, а також відстоювання права на комунальні послуги належної якості.
Вересень минулого року став місяцем старту нового телепроекту «Я МАЮ ПРАВО!», який допоможе отримати відповіді на найбільш гострі правові проблеми.

Крім того, протягом минулого року стала доступною для широкого загалу довідково-інформаційна платформа WikiLegalAid (wiki.legalaid.gov.ua), де міститься понад 1400 консультацій з правових питань, також посилання на нормативні акти, судові рішення, є зразки процесуальних документів.

Протягом 2018 року фахівці системи БПД області стали ініціаторами проведення прес-конференцій за участю клієнтів системи, яким вдалося захистити свої права за допомогою працівників Місцевих центрів, бюро правової допомоги та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД.

Продовжуючи роботу щодо інтегрування правової допомоги до об’єднаних територіальних громад фахівці системи БПД області проводили відповідну роботу щодо прийняття та реалізацій Програм правової освіти та правової допомоги населення. На Полтавщині прийнято обласну, 25 районних та 4 міські Програми правової освіти. Представники Місцевих центрів та бюро правової допомоги стали ініціаторами прийняття програм правової освіти та правової допомоги у сільських селищних радах. Так, в області прийнято 26 програм в ОТГ та 123 програм в сільських радах.

Важливим кроком для підвищення якості правових послуг у системі БПД стало залучення до роботи нових адвокатів. Так, у січні та червні 2018 року проведені конкурси з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги. За його результатами з 54 адвокатами на Полтавщині укладені контракти. Наразі з системою БПД Полтавщини співпрацюють 136 адвокатів, що дозволяє надавати якісну правову допомогу навіть у найвіддаленіших районах області. Крім того, така допомога надається фахівцями Місцевих центрів та бюро правової допомоги області.

Указом Президента України 2018 рік був роком реалізації Загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!». З моменту запуску проекту, Регіональним центром та Місцевими центрами налагоджено співпрацю з 2315 партнерами з числа органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, навчальних закладів, громадських організацій, засобів масової інформації. У рамках реалізації проекту громадянам надається інформація як про суть проекту, так і про їх права та механізми захисту. Інформація щодо проекту «Я МАЮ ПРАВО!» розміщена на 39 носіях зовнішньої реклами на території області.

Регіональному і Місцевим центрам та бюро правової допомоги сприяли у розміщенні 214 роликів на веб-сайтах партнерів та 66 на сторінках партнерів у соціальних мережах. З моменту запуску проекту фахівці системи БПД області здійснили 723 виступи у засобах масової інформації. Фахівцями Регіонального і Місцевих центрів та бюро правової допомоги розповсюджено 26346 примірників друкованої продукції.

Ознайомлення з проектом також здійснювалося і під час надання БПД у рамках роботи мобільних та дистанційних пунктів консультування. Здійснено 1846 виїздів дистанційних пунктів, де надано 2538 консультацій громадянам. Здійснено 389 виїздів мобільних пунктів консультування, під час роботи яких консультацію отримали 1275 громадян. Крім того, у рамках забезпечення доступу до БПД такій категорії громадян як засуджені, здійснено 242 виїзди до установ виконання покарань.

Фахівцями системи БПД проведено 2842 заходи для різних цільових аудиторій. У рамках проекту також проведені правові квести для учнів у Кременчуцькому та Карлівському районі. Крім того, у серпні 2018 року на базі спортивно-оздоровчого табору «Олімпійські надії» у с. Соснівка, Полтавського району відбувся правоосвітній зліт «Я МАЮ ПРАВО! та успішно його реалізую!» для учнівської та студентської молоді м. Полтави.

В кінці серпня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які конкретизують окремі питання надання такої допомоги. Зокрема, визначено категорію справ, представляти інтереси в яких, крім адвокатів, можуть працівники центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, доповнено перелік підстав та уточнено порядок заміни адвокатів або працівників центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, деталізовано підстави для припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги. Також згідно зі змінами, вторинна допомога окремим суб’єктам права надаватиметься не більше 6 разів протягом бюджетного року та не більше, ніж за шістьома дорученнями/наказами, виданими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, одночасно.

Законодавчі новації гарантуватимуть ефективність та безперервність надання БПД, надаючи більше можливостей для гнучкості та своєчасного реагування на зміни у правових потребах громадян.

Протягом поточного року фахівці системи БПД планують, що удосконалення системи буде зорієнтоване на потреби громадян, насамперед представників вразливих груп, в отриманні якісної і доступної правової допомоги. Фахівці ставлять собі за мету підпорядковувати свою роботу інтересам тієї людини, яка прийшла за правовою допомогою.

Удосконалення системи протягом 2019 року здійснюватиметься з урахування ключових пріоритетів: незалежність системи, рівний доступ до неї, підвищення її ефективності та якості.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області працює за адресою: м. Полтава, вул. Європейська (Фрунзе), 37/40.

Отримати фахову правову допомогу громадяни можуть звернувшись до відповідних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Перший полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Міщенка, 2, тел. (0532) 50-27-22.

Другий полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40.

Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (05366) 3-00-38.

Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги   знаходиться за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17 (у дворі суду), тел. (05361) 61-120.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103, який обслуговується Всеукраїнським контактним центром системи безоплатної правової допомоги. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.