Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

100-річчя Акту Злуки: День Соборності у Полтаві відзначили народним Віче (ФОТО)

Рівно 100 років тому, 22 січня 1919 року на Софійській площі у Києві відбулося об’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки, лідери яких підписали історичний Універсал Директорії УНР, більш відомий як Акт Злуки.

День Соборності, як день проголошення Акту Злуки, в Україні почали відзначати з 1989 року. І саме у 2019 році припадає ювілей – 100-річчя вікопомних подій. З цієї нагоди у Полтаві біля пам’ятника Тарасу Шевченку відбулось народне Віче, де були присутні представники обласної та міської влади, духовенство, студентство та небайдужі полтавці.

Усі присутні помолились за соборну Україну та вшанували хвилиною мовчання тих,  хто боровся за її незалежність.

«Сьогодні дуже знаменна дата – 100 років соборності нашої України. Завдання всіх українців відкинути всі амбіції, свої інтереси і зрозуміти, що не буде нічого, якщо ми не об’єднаємось. Гуртом зробимо нашу Україну могутньою, достатньою для того, щоб ми жили і процвітали», – зазначив заступник голови Полтавської ОДА Микола Білокінь.

Разом з Актом Злуки голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Кульчинський згадав і Четвертий Універсал Української Центральної Ради, який проголошував незалежність УНР. Його прийняли на рік раніше – 22 січня 1918 року.

«Ці два акти у тій колоніальній темряві поневолення українців були провідною зорею, на яку орієнтувались воїни Української повстанської армії, за нею йшли українські мученики, дисиденти 1960-х років В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Олекса Тихий, які не відійшли від ідеалу соборної незалежної єдиної української держави. Я не вірю, що зараз український народ піддасться знову, як піддався 100 років тому улесливим обіцяльникам, які обіцяли фабрики і заводи, а натомість принесли Голодомор, розстріли і репресії», – зазначив Микола Кульчинський.

Наприкінці Віче до підніжжя пам’ятника Тарасу Шевченку присутні поклали квіти. 

До Дня Соборності у Полтавському краєзнавчому музею ім. В Кричевського відкрилась виставка «Символ твоєї свободи. 100 років Державного герба України». На стендах можна простежити еволюцію цього символу від часів Русі до сьогодення. А також ознайомитись з варіантами герба в інтерпретації художників, графіків Василя Кричевського, Георгія Нарбута, Олексія Кохана та інших.