Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві відзначили 150-річчя товариства “Просвіта” (ФОТО)

У Полтаві в приміщенні ТРК «Лтава» відбулися урочистості та святковий концерт із нагоди 150-річчя з часу створення Товариства української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта». На неї запросили активістів-просвітян, громадськість. У фойє відвідувачі могли переглянути виставку, підготовлену Державним архівом Полтавської області і присвячену діяльності обласного об’єднання «Просвіта».

Урочисте зібрання розпочав багаторічний очільник просвітян області, дисидент і політв’язень, народний депутат ВР 6–7 скликань Микола Кульчинський. Він розповів про створення «предтечі» товариства «Просвіта» — клубу «Рідне слово» в Полтаві.

 

«На перше засідання клубу в 1987 році зібралося 70 чоловік. Ми виготовили плакати-запрошення із гаслом, яке тоді виглядало дуже революційним: «Без мови нашої, юначе, й народу нашого нема». Директор міського будинку культури виділив нам кімнату для засідання клубу, і його потім за це зняли з посади. Ми працювали в напрямках відродження національної самосвідомості, утвердження української мови та української церкви».

Серед засновників та перших членів клубу були журналіст Ганна Дениско, енциклопедист і краєзнавець Петро Ротач, літератор Михайло Дяченко, художник Юрій Самійленко, нинішній настоятель Свято-Покровського храму УПЦ КП м. Полтави Миколай Храпач. Він поблагословив просвітян на подальшу працю.

Присутніх привітала директор Департаменту культури й туризму ОДА Валентина Вождаєнко.

«150 років — це історична подія. Ви унікальні люди, а навіть одна людина може зробити чимало. Тим більше із таким завзяттям, як Микола Кульчинський. Чого вартий тільки пам’ятник Мазепі, який нарешті постав у Полтаві!» — наголосила вона.

Активістів-просвітян Полтавщини та жертводавців нагородили грамотами Полтавської ОДА та Всеукраїнського товариства «Просвіта». Медаль «Будівничий України» отримав історик, архівіст, голова Полтавської міської «Просвіти» Тарас Пустовіт. Він розповів про становлення й діяльність «Просвіти» на Полтавщині й  у Полтаві від початку ХХ ст і до сьогодні. Серед найбільших досягнень сучасного обласного об’єднання товариства він відзначив організацію «Петлюрівських читань», відкриття правди про Полтавську битву, пошанування пам’яті Т.Шевченка, фестиваль мистецтв «Мазепа Фест», встановлення пам’ятника Мазепі, встановлення меморіальних дошок Петру Ротачеві, Симону Петлюрі, видання книг серії «Просвітянська книгозбірня».

«Пригадую, як ми з родинами завозили із Києва просто контейнерами книжки, «Історію України» Субтельного, і все це блискавично розходилися, бо українського слова бракувало. І все робилося на громадських засадах, навіть мови не було за якусь винагороду», – зазначив Тарас Пустовіт.

 

Урочистості продовжилися концертом. У виконанні народного артиста України Василя Голуба прозвучала поезія Шевченка, запам’яталися «драйвовий» виступ полтавського барда Юрія Трейгеля («Український романс» і пісня, присвячена Майдану), кобзаря й бандуриста Миколи Козака (Кременчук). Ансамбль «Полтава» обласної філармонії та заслужена артистка України Валентина Колісник виконали пісні УПА та УНР.

 

Система Orphus