Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство 

Алергія на пилок рослин: як попередити симптоми

У світі щорічно збільшується кількість хворих на алергічні захворювання. У деяких країнах кількість таких людей досягає 40%, близько 30% дітей мають ті чи інші прояви алергії.

Заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Полтавської центральної районної клінічної лікарні Руслан Радченко розповів, що саме система громадського здоров’я є основою профілактичної медицини та повинна бути спрямованою на збереження здоров’я населення.

Різницю між «нами» і «ними» хочу пояснити на конкретному прикладі.У Європі створена мережа аеропалінологічного моніторингу, що включає більше 500 станцій, які знаходяться у 49 країнах. З кінця 80-х років аеробіологи багатьох європейських країн об’єдналися для розробки єдиної програми вивчення і створення Міжнародної аерополінологічної служби і банку даних, в який введено відомості про динаміку вмісту в повітрі часток найбільш поширених та алергомодулювальних таксонів рослин, – роз’яснює фахівець.

Перед аеропалінологами стоять основні завдання: виявлення якісного і кількісного складу «пилового дощу», його сезонна динаміка, визначення ритміки палінації аллергенних рослин, складання календарів пилкування (оскільки у пацієнтів спостерігається алергічна реакція на алергени певних типів), розробка прогнозів пилкування з метою прийняття превентивних заходів.

На сьогодні в Європі та Північній Америці існує широка мережа інформаційних систем для повідомлення населенню результатів аеропалінологічного моніторингу. У Європі – Європейська база даних аероалергенних рослин. У багатьох країнах створені календарі пилкування рослин. Велика кількість досліджень рослин, які можуть викликати алергію, у Європі, Північній Америці, Японії, Австралії проводяться щодня, одночасно у багатьох місцях, а їх результати повідомляються разом із щоденним прогнозом погоди, – додає Руслан Радченко.

Люди отримують ось такі повідомлення:

«Якщо Ви відчуваєте симптоми полінозу (алергії на пилок рослин) або хочете попередити їх появу взагалі:
– Не займайтесь активною діяльністю на вулиці в ранковий час (пік викиду пилку припадає на період з 5 до 12 годин ранку), особливо у суху вітряну погоду.
– Не вивішуйте для сушіння на відкритому повітрі одяг і білизну – на них осідає пилок.
– Зачиняйте вікна на ніч і вранці або завішуйте вікна мокрою тканиною. Закривайте вікна в автомобілях.
– Носіть звичайні або сонцезахисні окуляри. Вони частково захищають очі від пилку. По можливості користуйтеся маскою, особливо за містом.
– Після повернення з вулиці мийте голову і руки, промивайте очі і ніс теплою водою.
– У період загострення, а також поза сезоном не вживайте продукти, які містять інгредієнти, що можуть спричинити перехресні реакції з алергенами пилку.

Зокрема, при алергії на пилок злаків (жито, тимофіївка, райграс, лисохвіст) не рекомендовано вживати:
мед
хліб, печиво, макарони, сухарі
манну крупу
варені ковбаси, сосиски
пиво, віскі, пшеничну горілку
при алергії на пилок бур’янів (полин, лобода, амброзія, соняшник) не рекомендовано вживати:
мед, халву
насіння соняшника, олію
дині, кавуни, персики
кріп, селеру
– При температурі у період загострення полінозу не використовуйте безконтрольно жарознижуючі та антибактеріальні препарати. Необхідність їх вживання визначає тільки лікар.
– Якщо є можливість, поїдьте у відпустку у лісові та гірські райони України, де пилкування злаків не є таким інтенсивним, як на півдні, сході та у центрі.
– Перебуваючи за кермом або виконуючи роботу, що потребує значної уваги, не використовуйте протиалергенні препарати без погодження з лікарем. Багато із них мають снодійний ефект і знижують швидкість реакції. Пам’ятайте, що управління транспортними засобами особами під впливом лікарських препаратів, які знижують їх увагу і швидкість реакції прирівнюється до водіння у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння.
– Всі лікувальні і профілактичні заходи при алергії на пилок рослин необхідно узгоджувати з лікарем-алергологом. Тільки фахівець може встановити діагноз і максимально правильно призначити профілактичне лікування».

Система Orphus