Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

7 грудня на Полтавщині народилася геніальна художниця-самоук Катерина Білокур

Геніальна художниця Катерина Білокур побачила світ 7 грудня 1901 р, на день Св. Катерини, в селі Богданівці колишнього Пирятинського повіту Полтавської губернії в селянській родині, повідомляє UA History.

Змалку їй хотілося малювати, але ні про яке навчання єдиної дочки батьки й чути не хотіли. Букви дівчинка вивчила сама на печі. А ще вчилася, коли молодший брат робив уроки. Малювала потай від батьків, вуглиною на шматку полотна.

В юності Катря закохалася, йшлося до весілля, але коханий про малюнки й чути не бажав, тому весілля не склалося. Двічі тікала з дому до художньої школи Миргорода, Києва, але кому потрібна людина без довідки про освіту?

Пізньої осені 1934 року Катерина заявила батькам: «Буду художником!» «З роду-віку у нашому селі художників не було, а ти ж ще й баба!» – пролунало майже дуетом. Від обурення батько чоботом кілька разів копнув дочку – та побігла топитися. Із крижаної води мати її ледве витягла, але вчинок спричинив інвалідність: відтоді ноги пухли, крутили.

Катерина малювала квіти, але жодної не зірвала. Ходила у байраки за 20 кілометрів, аби змалювати чар-зілля. Пацювала олійними фарбами, сама робила пензлі, вибираючи з котячого хвоста волосини однакової довжини, самотужки опанувала техніку ґрунтування полотна. Ніколи не робила попередніх етюдів чи ескізів, а подумки довго виношувала задум картини, аж поки повністю, до найменших деталей не уявляла її, і тільки тоді бралася за пензель.

Якось по радіо почула Катря, як Оксана Петрусенко співала «Чи я в лузі не калина була?»  – і написала  листа співачці. Оксана ж нікому не могла відмовити: звернулася до закоханого в неї Павла Тичини, аби допомогти Білокур. З цього часу почалися виставки полотен художниці, яка жодного дня ніде не вчилася.

З Полтавою Катерину Білокур поєднали дві важливі події її творчого життя. Тут у 1940-му на обласній виставці її роботи вперше побачили світ. А перед самою війною розгорнули її першу персональну виставку.

Коли в 1954 р. у Парижі роботи Білокур побачив Пікассо, він сказав:

«Якби у нас була такого рівня майстерності художниця, ми б змусили про неї заговорити весь світ!»

Творчий доробок Катерини Білокур невеликий: на виставку, присвячену 100-річчю від дня народження художниці, вдалося зібрати всього 107 полотен. Тим ціннішою є кожна окрема збережена робота.

Колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка належить чотири картини Катерини Білокур: „Квіти в тумані”, „Квіти”, „Півонії” і „Пшениця, квіти, виноград” – справжні шедеври, які викликають подив і зачарування у відвідувачів. Майже дивом уцілілу в роки війни картину „Квіти в тумані” Катерина Білокур подарувала музеєві сама. 

Переглянути картини можна, завітавши до музею, з 10 до 17, крім понеділка і вівторка.