Ви тут:
Культура Суспільство 

140 років тому народився поет масштабу Шевченка Олександр Олесь

5 грудня 1878 року в містечку Білопілля на території сучасної Сумської області, в селянсько-чумацькій сім’ї народився Олександр Кандиба (літературний псевдонім Олександр Олесь). Радянські історики подбали про те, щоб назавжди його викреслити з пам’яті української нації.

Його вірші в СРСР не видавалися, ім’я було під негласною забороною, але він був кумиром українців до 1917 р, а сучасні літературознавці ставлять ім’я Олеся в один ряд з Тарасом Шевченком.

В 4 роки хлопчик уже вмів читати, мати навчила сина любити українську літературу. У дитячі роки майбутній поет знав напам’ять майже весь “Кобзар” Шевченка. Навчався у хліборобській школі, але великої жаги до знань не виявляв. Саме в цій школі відбувся його творчий дебют – у рукописних журналах з’являються його перші вірші «Комета» та «Первоцвіт».
Визначною подією у його житті стала поїздка до Полтави на відкриття пам’ятника Котляревському у 1903 році. Саме там він знайомиться та заводить хороші товариські стосунки з Л. Українкою, Б. Грінченком, М. Коцюбинським. Знайомство з велетнями українського слова спонукало його перейти на написання творів тільки українською.

Вже перша його збірка віршів 1907 р. (“З журбою радiсть обнялась”) показала, що з’явився самобутній український поет, який розірвав піввіковий період наслідування великому Кобзареві.

“Україна отримала лірика, якого очікувала ще з часів Тараса Шевченка”, – писав Михайло Грушевський.

Олесем ласкаво називала чоловіка Віра Антонівна Свадковська, тож поет вирішив, що кращого для нього псевдоніма і бути не може.

ще за життя Олеся називали королем української лірики, а поетичні збірки вважали одним з найцінніших подарунків. Збірки його творів на початку 20 століття були обов’язковим елементом в будинках інтелігентів.

Після Жовтневої революції 1917 року змушений емігрувати, залишивши дружину і сина в Україні. Одним з перших українських письменників розкриває Олесь суть сталінських репресій, в рамках яких мислячі українці знищуються цілими сім’ями. Трагічні для нації події він зобразив у сюжеті драми “Земля обітована”, перебуваючи в еміграції.

Силу правди поет використовував на благо народу – в сатиричних творах звертав увагу на негативні риси характеру українців. З докором Олесь говорив у сатиричних творах про те, що народ його сліпий, має коротку пам’ять. Читаючи вірші Олеся, сучасники навряд чи зможуть повірити в те, що написані вони були за багато років до подій Революції гідності. Написав гімни українським воїнам УНР, а потім ОУН-УПА.

До кінця життя літератор жив з клеймом зрадника, оскільки до України не мав можливості повернутися. Тривалий час поет жив у розлуці з сім’єю, дружина з сином не могла виїхати з підконтрольної більшовикам України. У кінці життя його спіткала одна з найбільших людських трагедій – він пережив свого власного сина, Олега Ольжича. Невдовзі після цього поет помер у віці 65 років, в 1944 р., в Празі.

Зі матеріалами Інтернет-джерел (Герої України, Dovidka.biz.ua)