Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Як побороти осінню депресію, – поради психолога

Восени температура повітря помітно знижується, а разом з нею і настрій, самооцінка та мотивація. Часто на вулиці зустрічаємо сумних, похмурих людей, які всім незадоволені, скаржаться на поганий настрій, не мають бажання що-небудь робити, навіть виходити з хати. Нерідко такий стан може перерости в осінню депресію.

Отож, давайте з’ясуємо, що означає поняття осіння депресія і як боротися з цим станом? Саме з цим питанням ми звернулися до Світлани Западнюк, психолога Тальнівської ЦРЛ, повідомляє viche.ck.ua

– Що, на вашу думку, спричиняє стан депресії в осінній період?

– По-перше, це органічні причини, пов’язані з тим, що світловий день скорочується, зменшується вироблення в організмі гормону – серотоніну, який відповідає за радість, щастя та інші якісь приємні відчуття. При цьому збільшується вироблення гормону – мелатоніну, який навпаки відповідає за ритми сну, гальмування.

Якщо підвищується кількість цього гормону, то людина постійно відчуває сонливість.

По-друге, це залежить також від типу характеру. Люди схильні до меланхолії, особливо страждають цим восени.

– Які симптоми недугу?

– Найголовніша ознака пов’язана з порою року. Осінь – час змін, організму потрібно перелаштуватися на інший температурний і світловий режим. Дуже часто це відбувається після того, як у людей закінчується відпустка, розпочинається навчання, робота або усе разом: навчання-робота.

Основні симптоми: знижений фон настрою, постійна пригніченість, слізливість, бачення життя в негативному світлі, фізична слабкість, сонливість, менша продуктивність на роботі, підвищена дратівливість, суїцидальні думки, не бажання жити.

У таких випадках наполегливо рекомендую звертатися до психолога.

– Як поводитися з тим, у кого депресія?

– Тут немає правильних чи не правильних рецептів. Найважливіше – це бути поруч з людиною. У нас зараз дуже стресовий фон у суспільстві, пов’язаний з війною, з економічною ситуацією. З розвитком новітніх технологій люди перестали спілкуватися віч-на-віч, заміняючи це все соціальними мережами.

Якщо хтось з ваших близьких у важкій депресії, то варто відвести його до психолога чи психіатра, але для цього потрібне хоча якесь мінімальне бажання цієї людини щось змінити.

– Як побороти осінню депресію?

1. Визначте причину. Не бійтеся подивитися проблемі в обличчя – якщо ви намагатиметеся сховати її глибше в себе, то тільки погіршите ситуацію.

2. Не дозволяйте занижувати власну самооцінку. При необхідності складіть перелік своїх позитивних якостей і частіше заглядайте в нього. Згадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.

3. Додайте в своє життя фарб і запахів. Кольори і аромати здатні впливати на емоційний стан людини. Раз за вікном все сіре, то потрібно себе оточити яскравими квітами.

4. Хай буде світло. У похмурий осінній період зробіть свій будинок світлим і затишним. По можливості ловіть кожен сонячний день, щоб побувати на свіжому повітрі.

5. Дивіться гумористичні передачі. Адже доведено, що посмішка запускає в організмі людини механізми, які сприяють підвищенню життєвого тонусу і протистоять стресам і депресивним станам.

6. Правильно харчуйтеся. У щоденний раціон обов’язково включайте продукти, які містять триптофан та інші амінокислоти, які є сировиною «гормонів гарного настрою». Це в першу чергу – банани, фініки, кисломолочні продукти, шоколад і какао. Частіше їжте морську рибу і яйця – це відмінне джерело вітаміну D. Для зміцнення нервової системи корисні продукти, багаті магнієм і фолієвою кислотою: шпинат, листовий салат, курага, цитрусові і соки з них.

7. Займайтеся спортом. Саме час записатися в спортзал – фігуру підтягнете і настрій підніметься: після тренувань в організмі активно виробляються ендорфіни.

8. Спілкуйтеся з друзями. Ні в якому разі не замикайтеся в собі.

Якщо ці способи не допомагають і Вас все одно турбує осіння депресія, слід звернутися за безкоштовною допомогою до психолога. Фахівець проведе відповідні тести і призначить курс лікування.

Система Orphus