Ви тут:
Суспільство Україна 

Як діяти, якщо дитина загубилася? – поради тренера з дитячої безпеки

Тренерка з дитячої безпеки ГО “Школа безпеки” полтавка Анна Ганжа продовжує знайомити на Facebook з алгоритмами дій у небезпечних ситуаціях. Цього разу мова йде про ситуації, коли дитина загубилася.

“Час від часу до мене звертаються із запитанням — як краще діяти, якщо бачиш, що чиясь дитина загубилася? Головне, що зазвичай хвилює тих, хто задається подібним питанням — чи можна кудись відводити чужу дитину, якщо я бажаю їй допомогти?”

Отже, є декілька правил, які необхідно чітко знати і дітям, і дорослим:

Загубився — стій на місці (навчаємо дітей нікуди не йти з незнайомим людьми, адже ні діти, ні дорослі не знають про незнайомців — добрі вони чи лихі).

Дитина повинна вміти говорити «Ні!» і голосно кликати на допомогу (ці навички зазвичай найбільш необхідні в екстрених ситуаціях, саме тому їх необхідно відпрацьовувати на практиці, щоб дитина, навіть в стресовому стані, автоматично діяла правильно).

Дитина повинна знати імена і прізвища батьків (опікунів), домашню адресу, контактні телефони (для найменших пишемо записку з цією інформацією і вчимо, як нею користуватися, записка може бути актуальною до 6-7 років або і старше, якщо дитина має особливості розвитку).

Перед відвідуванням багатолюдних місць — разом повторюємо правила, вдягаємо яскравий одяг, фотографуємо дитину перед виходом у повний зріст (фото має бути гарної якості, можна додатково й інші ракурси).

Домовтеся з дитиною, як діяти, якщо під час поїздки у громадському транспорті одне з вас лишилося на зупинці, а інше поїхало — щоб ви чітко знали, хто, де, кого, чекає, а хто — шукає.

 

У деяких окремих випадках (піїздка до іншого міста, країни тощо) продумайте і проговоріть ті додаткові правила, які, на ваш погляд, будуть корисними.

Якщо дитина зникла (не дійшла до школи, не виходить на зв’язок і тп, тобто ви маєте серйозний привід для хвилювань), необхідно ОДРАЗУ телефонувати у поліцію, перші години пошуків найбільш ефективні. Якщо ви десь читали, що до звертання в поліцію потрібно чекати якийсь час, знайте — це міф!

Дорослим, які побачили, що дитина загубилася, тренерка рекомендує запропонувати свою допомогу (можна втішити, якщо плаче, запитати, чи знає номер батьків і зателефонувати, якщо не знає — разом голосно покликати, попросити когось зі співробітників закладу, якщо це якийсь маркет, ТЦ тощо, зробити оголошення, а самим почекати батьків дитини разом з нею, якщо десь на вулиці і чекаєте реально довго, краще викликати поліцію, адже бувають випадки, коли діти, наприклад, тікають з садочків чи з дому).

Я не рекомендую торкатися дитини без її згоди, а також кудись її вести. Поясню: для формування навичок особистої безпеки у дітей дуже важливо поважати їх особисті кордони і чітко дотримуватися правил безпеки, щоб у них не виникало когнітивного дисонансу (мама навчає з чужими нікуди не йти, бо може статися щось лихе, але я пішла і все було добре, отже це правило можна порушувати і нічого поганого не станеться)”.

За словами тренерки, правила безпеки обов’язково необхідно відпрацьовувати на практиці. Це найефективніший метод запам’ятовування, завдяки якому діти значно швидше орієнтуються і діють у загрозливих ситуаціях.