Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книгу про голодомор 1946-47 років

У Полтавській обласній універсальній бібліотеці ім. Котляревського відбулася презентація книги Андрія Бондарчука «Україна. Голодомор 1946-47 років. Непокараний злочин, забуте добро».

Наприкінці листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-33 років, тож книга співзвучна цій тематиці, але по-своєму унікальна, наголошують організатори заходу. Адже про черговий «радянський» голод 1946-47 рр дуже мало історичних джерел.

 

Автор, 1936 р. н., родом із  волинського села Сереховичі, нині мешкає в Луцьку, і з огляду на поважний вік на зустріч приїхати не зміг. Від його імені книгу репрезентувала провідний бібліотекар відділу соціокультурної діяльності ПОУНБ Галина Вовченко.

Книгу Андрія Бондарчука їй подарували у вересні як учасниці конкурсу «Українська мова – мова єднання» від товариства «Просвіта». Ще три примірники надійшло від бібліотеки особисто від Андрія Івановича. Тоді й народилася ідея представити видання полтавцям.

Присутні переглянули документальний фільм «Масовий голод в Україні 1946-47 років» із серії «Пишемо історію», в якому розкриваються передумови трагедії, що охопила територію південної і південно-східної території України. Внаслідок спланованої акції сталінського режиму – нереального збільшення плану хлібозаготівель – голод охопив Одеську, Миколаївську, Діпропетровську, Запорізьку області. Тоді загинуло  більше мільйона осіб. Проте радянський Союз вивіз за кордон близько 2,5 млн тонн зерна в якості допомоги. 8% відсотків від цієї кількості вистачило б, аби врятувати власних громадян.

Читайте також: У Полтаві досі немає пам’ятника жертвам Голодомору, – учасники тематичного круглого столу

Поспілкуватися з автором вдалося віртуально – присутнім продемонстрували відеозапис презентації видання у Рівному. Книга чи не перша показує роль західної України у порятунку людей, які втікали з голодуючих областей.

«Там голоду як такого не було, хоча люди жили не в розкошах. Просто ні польський, ні німецький окупант не оббирали селянина до нитки, не знищували приватного господаря. Знищити селянство  як хребет нації спочатку завадила війна, потім опір ОУН-УПА, спротив свідомого селянства, що зрозуміло суть колективізації,  яка за 25 років  – з 1921 по 1947 – призвела до трьох голодоморів», – зазначила Галина Вовченко.

Андрій Бондарчук збирав матеріали для книги 3,5 роки: оголосив про збір інформації, документів, і вони «стікалися» до нього. Крім того, до книги увійшли спогади, свідчення тих, кого рятували (серед них і полтавці), і тих, хто рятував, а також літературні твори про голодомор 1946-47 років. Передмову написав Левко Лук’яненко.