Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Smart-спеціалізація: у Полтаві обговорили стратегію формування конкурентоспроможності регіону (ФОТО)

Сьогодні у тренінгово-консультаційному центрі Агенції регіонального розвитку в Полтаві відбувся круглий стіл на тему “Смарт-спеціалізація: результат співпраці влади, бізнесу і науки”.

Під час заходу, учасники обговорили питання пошуку кращих рішень для конкурентного розвитку регіону, роль інновацій та науки в розвитку області та як працює смарт-спеціалізація в країнах ЄС.

У 2010 році ЄС виклав своє бачення розвитку європейської економіки в стратегії Європи 2020, метою якої є подолання структурних недоліків шляхом розвитку трьох взаємно підсилюючих пріоритетів, серед яких: розумний розвиток, що базується на знаннях та інноваціях; сталий розвиток, що забезпечує більш ефективне використання ресурсів та конкурентоспроможність; всеохоплюючий розвиток, що веде до зростання рівня зайнятості економічно активного населення, соціальної та територіальної цілісності.

Частиною програми Європейської стратегії 2020 є адаптована Європейською комісією ініціатива “Інноваційний Союз”. Ця ініціатива встановлює всебічну інноваційну стратегію для розбудови європейської спроможності в рамках розумного, сталого та інклюзивного розвитку та презентує концепцію смарт-спеціалізації.

Національна/регіональна стратегія дослідження та інновацій для смарт-спеціалізації — це інтегрована, локальна програма трансформації. Основний принцип смарт-спеціалізації полягає у фокусуванні знань та їх поєднанні з обмеженою кількістю пріоритетних видів економічної діяльності, щоб країни та регіони стали конкурентоспроможними в світовій економіці. Такий підхід дозволяє регіонам скористатися ефектом передачі знань та використовувати нові знання, що є важливим фактором продуктивності.

Інакше кажучи, смарт-спеціалізація — це створення ресурсів та можливостей на основі унікальних промислових, галузевих структур та відповідної бази знань.

Концепція смарт-спеціалізації сприяє ефективному синергетичному використанню державних інвестицій, підтримує країни, регіони у розбудові їх інноваційного потенціалу одночасно фокусуючи обмежені людські та фінансові ресурси на декількох конкурентоспроможних сферах з метою сприяння економічному зростанню.

Експерт Українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук розповів “Новинам Полтавщини”, що смарт-спеціалізація – це новітній інструмент, який зараз працює в ЄС. Усі регіони та області в ЄС мають свої смарт-спеціалізації і це обов’язкова умова для того, щоб вони могли користуватися структурними фондами, які діють в ЄС та ефективніше використовувати свої можливості.

– Дослівний переклад смарт-спеціалізації – розумна спеціалізація, тобто розумний підхід до формування конкурентоспроможності регіону та ефективного використання інновацій для розвитку економіки. Спочатку необхідно проаналізувати усі галузі та визначити кілька ключових пріоритетів, за якими область буде унікальною та усі можливі ресурси виділятиме на їх підтримку та розвиток. Самі ж пріоритети визначаються уже на синхронізації економічного, наукового потенціалу та потреб громади. Процес складається з кількох етапів – аналіз даних та максимальне проговорення з різними фокус-групами та зацікавленими сторонами. Це постійний процес, де влада, бізнес і наука шукають спільні точки дотику для пошуку інноваційного економічного розвитку. Треба виходити на конкретні, а не загальні теми, за якими область конкуруватиме з іншими.

Він наголосив, що у процесі втілення стратегії, необхідно постійно відслідковувати її розвиток, чи правильно вона визначена та чи усі учасники залучені в процес. Оскільки у процесі смарт-реалізації кожна зі сторін бере на себе певні визначені зобов’язання.

– Мінекономіки започаткувало цей процес і цей підхід в Україні через стратегію промислового розвитку, проекти якої ми наразі розробили. Головним компонентом підходу смарт-реалізації є доказовість. Тобто, кожен крок має бути прорахований, підтверджений якимись доказами. Це та система, коли пріоритети визначаються на основі якихось фактів. Для того, щоб визначити пріоритет, для початку необхідно зробити дослідження на основі статистичних даних, якісно його обробити, а потім, маючи ці дані, можна збирати представників бізнесу, влади, громадських організацій та науки, і вони уже вирішують, що може стати пріоритетним напрямком для області. Важливий момент, що кожен етап має моніторитися. Тобто, як тільки визначили смарт-спеціалізацію наступний етап — моніторинг результатів, які є, та коригування постійно діючої стратегії, – розповіла представниця команди підтримки реформ Міністерства економічного розвитку та торгівлі Ніно Даменія.

Вона зазначила, що моніторинг та коригування результатів робитимуть безпосередньо обласні команди. Важливим компонентом смарт-спеціалізації є те, що уся відповідальність, робота і прийняття рішень спускається на обласний рівень. Тобто, місцеві експерти — представники науки, влади та бізнесу самі вирішують, що для них є пріоритетом.

– На сьогодні ніхто, знаходячись у центрі Києва, не може вирішити за область. Ніхто не знає цю територію так добре, як місцеві експерти, які тут є доступні ресурси, трудові ресурси, який є потенціал. На сьогодні у нас є три пілотні області, для яких уже зроблено аналітичні дослідження, тобто перший етап — визначення смарт-спеціалізації. Це Харківська, Одеська та Запорізька області. У них уже є перелік тих можливих пріоритетів, які можуть стати їх смарт-спеціалізацією, але треба розуміти те, що це лише перелік тих напрямків, які зараз розвиваються в області.

Для того, щоб визначити смарт-спеціалізацію не обов’язково вибирати якийсь один напрямок, можливо робити перетини.

– Наприклад, якщо в регіоні спеціалізуються на аграрному виробництві, багато де є фармацевтичні інновації, і багато де є біотехнічні інновації, і накладаючи це все на соціальну проблему — захворювання людей серцево-судинними хворобами, смарт-спеціалізацією теоретично може стати виробництво спеціального харчування для людей із серцево-судинними захворюваннями. Тобто, тут можна поєднувати кілька пріоритетних напрямів і знаходити свою унікальність і ту нішу, яка може бути найефективнішою і найвигіднішою для самого регіону, – підсумувала Ніно Даменія.

Перейти до вмісту