Ви тут:
PROвсе здоров’я Суспільство 

Профілактика раку дає на 50% більше шансів не захворіти, – Уляна Супрун

За даними ВООЗ, кількість нових випадків раку в цьому році сягнула близько 18 мільйонів, а у 2040 році — може зрости до 30 мільйонів. На різні форми раку хворіє близько мільйона українців, понад 130 тисяч нових випадків реєструються щороку.

Трансформуємо систему охорони здоров’я, щоб люди, які стикнулися з раком, могли отримати ефективне та доступне лікування, і не платити останні гроші для боротьби з хворобою, – розповідає в. о. охорони здоров’я Уляна Супрун.

Ефективні закупівлі ліків через міжнародні організації

Ще кілька років тому українці, що потребують дороговартісного лікування, не могли розраховувати на ліки від держави. Близько половини пацієнтів, яким діагностували рак, відмовлялись від лікування через нестачу грошей, або вживали лише частину прописаних ліків!
Завдяки закупівлям через міжнародні організації ми збільшили кількість ліків для онкохворих в рази. До прикладу, пацієнти з раком крові вперше на 100% забезпечені препаратом Іматиніб. Цей препарат міжнародні організації змогли закупити у 67 (!) разів дешевше, ніж держава у 2014 році. Також препарату для хіміотерапії Доцетаксел у 2017 році закупили у 5 разів більше.

Вдосконалення системи раннього виявлення раку

Від 30% до 50% випадків раку можна уникнути, якщо позбутися факторів ризику та щорічно проходити профілактичні обстеження.
Наразі в Україні діє спільний зі Світовим банком проект “Поліпшення охорони здоров‘я на службі у людей”, який триває з 2015 року. Завдяки цьому місцева влада має змогу отримувати обладнання для безоплатної діагностики населення.

Розширюємо можливість отримання допомоги в медзакладах

Нарешті запрацював новий корпус Національної дитячої спеціалізованої лікарні “ОХМАТДИТ”. Спільно з урядом ми завершили будівництво, яке стояло роками через корупцію в системі. Більше маленьких пацієнтів можуть отримати ширшу та якіснішу допомогу, зокрема лікування онкозахворювань, яку не надають в їхніх регіонах. Окрім розвитку технічних потужностей, ми робимо великий акцент на навчанні фахівців. Наприклад, онкологи лікарні та фахівці лікарні, що займаються трансплантацією кісткового мозку, незабаром стажуватимуться в Канаді, в одній з найкращих лікарень світу — SickKids.

Ймовірність розвитку раку в окремої людини залежить від різних факторів — генетики, способу життя, довкілля, історії інших хвороб, раціону, виду діяльності, наявності дітей та багатьох інших факторів.

Втім, кожен особисто може суттєво знизити ризики захворіти на рак за допомогою здорового способу життя. Варто лише дотримуватись простих, але життєво важливих порад:

– Уникайте сонячних опіків, тривалого перебування на сонці, засмагання і особливо соляріїв. Фонд раку шкіри рекомендує кожному, незалежно від кольору шкіри, використовувати сонцезахисний крем не тільки в період спеки, але й протягом всього року. Це суттєво знижує ймовірність розвитку раку шкіри, а також появи зморшок і сухості шкіри.

– Вчасно робіть щеплення. До прикладу, вчасна вакцинація від вірусу гепатиту В може запобігти раку печінки, якщо не буде інших факторів ризику (наприклад, надмірного вживання алкоголю). Вакцинація від вірусу папіломи майже повністю захищає від розвитку раку шийки матки в жінок, і раку гортані в чоловіків.

 – Відмовтесь від шкідливих звичок. Що менше алкоголю ми споживаємо, тим менша ймовірність низки типів раку: молочної залози, печінки, підшлункової, прямої кишки.
Куріння, особливо в генетично схильних людей, в пізньому віці може викликати рак легень, а також збільшувати ймовірність інших типів раку (стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура).

 – Слідкуйте за раціоном. Сьогодні навіть говорять про протипухлинну дієту. Вона включає в себе моркву, помідори, ожину, малину, горіхи, синій виноград, яблука, та всі різновиди капусти. Такі овочі і фрукти захищають наш організм від вільних радикалів і токсинів, що можуть викликати рак.

 – Дотримуйтесь правил безпеки на виробництві та в сільському господарстві. Правильно транспортуйте, зберігайте та слідкуйте за дозуванням потенційно шкідливих для людини речовин, наприклад, пестицидів. Це суттєво убезпечує від впливу хімічних канцерогенів.

 – Регулярно проходьте обстеження та консультуйтесь з вашим лікарем.

Профілактика раку дає на 50% більше шансів не захворіти, – нагадує Уляна Супрун.

Система Orphus Поделиться на fb