Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавський Євромайдан 5 років тому: протистояння загострюється

У ніч на 30 листопада, біля 4-ої години ранку, стався силовий розгін Євромайдану в Києві. Тоді на площі залишалося близько 400 протестувальників, переважно студентів, яких оточили близько 2000 озброєних спецзасобами бійців “Беркуту”. Внаслідок дій «Беркуту» постраждали щонайменше 79 осіб.

Події 30 листопада стали переломним моментом в українських протестах кінця 2013 року, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості – зі всієї України до столиці почали з’їзджатися люди, щоб висловити невдоволення діями влади. Вони знайшли відгук у на полтавському Євромайдані. Продовжуємо пригадувати хроніку подій листопаду 2013.

30 листопада

Близько 17-00 год. Майдан біля ОДА заповнили близько 800 осіб. Так полтавці відреагували на силовий розгін Євромайдану у Києві в ніч з 29 на 30 листопада.

Я думаю, що якби не було побиття у ніч на 30 дистопада, якби ніхто не чіпав студентів, усе б згасло. До цього побиття, за великим рахунком, ніхто до пуття не розумів, що відбуваєтсья. А от саме побиття студентів стало тим знаком, на який звернула увагу проста громадськість — люди, і студенти, зокрема, почали ставити запитання: чому так сталося, за що ці люди вийшли?” – розповідає тодішній студент Полтавського педуніверситету ім. В. Короленка Станіслав Коряк.

Я думала, що мітинги припиняться за першого натиску силових структур, бо на той момент я не бачила, що народ у нас готовий до революції, адже після Помаранчевої було велике розчарування. Але коли побили студентів на Майдані, я зрозуміла, що у державі назріває дуже критична ситуація і треба якось діяти. Чоловік із дітьми вдома на шпалерині написали великий плакат “Ні — кривавій суботі!” і ми сім’єю пішли на полтавський Майдан”, – згадує голова ГО “Полтавська громада” Віра Маслак.

1 грудня

На майдані перед будівлею облради і ОДА пройшов масовий мітинг, учасники якого засудили розгін «Беркутом» Євромайдану у Києві та закликали присутніх чоловіків від 18 років мобілізуватися для захисту народних зібрань.

Водночас у Києві відбувалося Всеукраїнське віче у відповідь на свавілля силовиків. На нього зібралися більше півмільйона протестувальників. Були там і представники полтавського Майдану.

Нас у машині їхало п’ятеро, і зрозуміло, ми всю дорогу говорили про це. На під’їзді до Борисполя величезні колони — сотні машин з державними прапорами, клаксони… Спершу я сказав: “Сьогодні на вулицю точно вийде мільйон людей. І дні режиму Януковича вже можна полічити на пальцях. Кілька днів — і все”. А водій, що нас віз, простий чоловік, каже: “Хлопці, я вам симпатизую, дуже поважаю, але так просто ви його не видавите. Я боюся. Що буде кров, багато крові. Просто так він від влади не піде. Це вам не Кравчук, не Кучма. Це бандит, і ви побачите, скільки всього ще буде”, – говорить член президії ради полтавського євромайдану Олег Пустовгар.

Читайте також: Полтавський Євромайдан 5 років тому: перші листопадові протести

2 грудня

Студенти-історики Полтавського національного педагогічного університету провели страйк солідарності із студентами, побитими на столичному майдані. Також пікетували Полтавські міську та обласну ради на знак протесту проти введення надзвичайного стану.

4 грудня

Створення постійнодіючого обласного штабу національного спротиву. Встановлений  революційний намет на майдані біля ОДА.

“Форпостом полтавського майдану був намет. Спершу була така думка, максималістська, заставити наметами всю площу біля ОДА. …Думка була гарна, але тут важливо зазначити, що райони проводили акції в себе і не могли сконцентруватися на Полтаві. Коли я кажу “райони”, то маю на увазі конкретних активістів, які організовували євромайдани у Гадячі, Чорнухах чи Лохвиці. Тому в Полтаві був один намет”, – згадує Олег Пустовгар. 

Акція Євромайдану в Лохвиці

На перший погляд, може здатися, що намет — це такий собі елемент махновщини, хаотичності. Насправді це все потребувало певної організаціної роботи, дуже серйозної. …Всі, хто проїжджав повз Полтавську ОДА, розуміли: стоїть намет — значить, полтавський майдан є, значить, увечері буде мітинг, а в неділю — масове віче”.

“Перші дні не було мови про те, щоб ночувати на майдані, але коли встановили намет, то вже не було жодних труднощів із забезпеченням ночівлі. Люди вже піднялися, бачачи події в Києві. Полтавці щодня ставали активнішими і активнішими”, – Віра Маслак.

05 грудня

Лохвицька телекомпанія «Астра» стала єдиним районним аудіовізуальним ЗМІ на Полтавщині, яке започаткувало трансляцію майданівських мітингів.

07 грудня

Обласний штаб нацспротиву організував телеміст полтавського Майдану з київським. Вперше промови політиків і громадських діячів перемежовувалися виступами митців. Прозвучали пісні УПА, гімн ЄС «Ода радості» Бетховена та виступи етно-рок-гуртів «Дель Тора» й «Пан Коцький».

За матеріалами видання “Майдан від першої особи”

Фото Н. Граїцької, О. Дубини, О. Пустовгара