Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавський Євромайдан 5 років тому: перші листопадові протести

Наприкінці листопада 2013 року розпочались перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, які увійшли в історію під назвою “Євромайдан”.

Полтавщина теж виявила солідарність з киянами: протягом листопада 2013-го – лютого 2014 року в рамках Євромайдану відбулася серія протестних акцій. Пропонуємо пригадати хроніку подій листопаду 2013.

22 листопада

Мітинг на підтримку євроінтеграції біля Полтавської ОДА, організований опозиційними партійними силами. Промовці обстоювали переваги Асоціації з ЄС. Мітинг вів активіст Національної Спілки журналістів України (НСЖУ) Євген Лопушинський.

“Перший захід у Полтаві відбувся 22 листопада. Як я дізналася про це — навіть не знаю. Скоріше за все, прочитала у Фейсбуці. Взагалі Фейсбук відіграв дуже важливу роль у подіях Євромайдану… Пам’ятаю, що побачила людей, з якими здебільшого перетиналася на футболі. Можливо, це випадково, що футбольні вболівальники активні й в інших сферах життя… Під час цієї революції ультрас справді відіграли важливу роль”, – згадує інформаційний координатор полтавського Майдану Вікторія Родічева.

“Я пам’ятаю, як ми з Олегом Пустовгаром, озброївшись гучномовцем, пішли на центральний базар, проходили його наскрізь і запрошували людей на 17.00 на мітинг. Нас охорона намагалася вивести з базару, але добрими фізичними даними вони не вирізнялися, тому, можливо, боялися завтосувати силу. Ми обійшли цей базар і, пам’ятаю, якось із почуттям тривоги чекали, що ж буде у призначений час. О 17.00 ми побачили, що зайнято півплощі. Через кілька хвилин людей стало ще більше, а потім, фактично, вся площа була заповнена вщерть. Ми зрозуміли, …що революція розпочалася”, – член президії ради полтавського Майдану Петро Ворона.

23 листопада

Акція зі вшанування жертв Голодомору; організація громадськими активістами музею Голодомору під відкритим небом. Ведучий мітингу-реквієму, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства (ВУТ) «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, дисидент-шістдесятник, депутат ВР попередніх скликань Микола Кульчинський оприлюднив звернення відвідати наступного дня громадську акцію на Театральній площі.

“Спочатку я був упевнений, що ця боротьба буде цивілізованою. Я був активним учасником Помаранчевого майдану, і сподівався, що і цей новий Майдан пройде так само, без крові… І влада, попри всю свою пихатість і самовпевненість, усе ж таки почує народ і зробить відповідні висновки”, – очільник полтавського Автомайдану Андрій Баранов.

24 листопада

Протестна хода учасників Євромайдану від Театральної площі до Полтавської ОДА, де влаштовано флешмоб на підтримку євроінтеграції України з гаслами «Так – Асоціації! Ні – окупації!», «З нами ненька – Україна!”

Понад півтисячі жителів Кременчука на заклик ГО “Європейський клуб» прийшли до пам’ятника Жертв більшовицьких репресій. Збирали підписи під вимогами скасувати урядове рішення про призупинення підготовки до підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС. Судовий виконавець зачитав рішення Полтавського адміністративного суду, який, за зверненням юристів міськвиконкому, заборонив «з 24 листопада по 20 годину 8 грудня» мирні зібрання на центральних вулицях Кременчука та перед мерією. Попри заборону, протестувальники вирушили через центр міста, повз міську раду до пам’ятника Шевченку. Там читали вірші про Україну та співали стрілецькі й повстанські пісні.

25 листопада

Зібрання полтавського Євромайдану оголошено безстроковим. Голова Полтавської обласної організації партії «За Україну!», помічник-консультант народного депутата В’ячеслава Кириленка Олег Пустовгар оприлюднив звернення «Всі на Євромайдан!» Молодіжна організація «Злам стереотипів» закликала полтавців збиратися щодня о 17:00 перед будівлею облради і ОДА.

26 листопада

Виготовлення студентами прапора ЄС із розміщення посередині нього прапора України, який був переданий у Вільнюс на саміт Східного партнерства.

27 листопада

Страйк студентів Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка під гаслами «Не спи – Україну проспиш», «Вставай з дивану – йди на майдани» (близько 150 студентів історичного та філологічного факультетів страйкували під стінами своєї альма-матер). Об’єднаний мітинг політичних та громадських сил, на якому прийнято рішення відмовитися від партійних прапорів.

У Полтаві відбувся автопробіг на підтримку євроінтеграції. Більше 20 автомобілів із державними прапорами та прапорами ЄС проїхали центральними вулицями міста.

Нові Санжари стали першим райцентром на Полтавщині, де,  згідно з рішенням селищного голови Андрія Реки, вивісили прапор Європейського союзу.

За матеріалами книги “Майдан від першої особи”