Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Вчені визначили, що людська діяльність розхитує земну вісь

NASA опублікувало звіт, в якому вперше перераховуються головні причини коливань земної осі стосовно земної кори. Останні становлять близько десяти сантиметрів на рік і десяти метрів за сто років, повідомляє сайт “ZIK“.

Традиційною причиною «тремтіння» земної осі вважався рух льодовиків, але, об’єднавши математичні моделі інших глобальних процесів, які теоретично здатні відхилити вісь, вчені встановили, що причина не одна, а кілька: конвекція речовини мантії, планети, рух льодовиків і танення глобальної кріосфери.

Всі перераховані фактори об’єднує зміна розподілу маси всередині і на поверхні планети. Говорячи про останній фактор – танення льодів протягом минулого сторіччя, – автори звіту підкреслили, що йдеться головним чином про танення крижаного щита Гренландії в результаті підвищення температури повітря. З початку XX століття Гренландія втратила 750 гігатонн льоду. Ця маса води опинилася в океані, що призвело до зростання рівня води і сприяло зміщенню осі обертання планети.

Танення льодовиків Гренландії обумовлено глобальним потеплінням, яке, в свою чергу, значною мірою спровоковане діяльністю людини – попаданням в атмосферу парникових газів в результаті спалювання вуглеводнів. Танення льодів Гренландії прискорюється з кожним роком; разом з ним буде прискорюватися і нутація (коливання) осі.