Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві вивчали перспективи і механізми енергосервісу ЕСКО для бюджетних і комунальних об’єктів

У Полтаві відбувся тематичний семінар «ЕСКО в територіальних громадах Полтавщини». У ньому взяли участь голова обласної ради Олександр Біленький, представники ОТГ і райрад, енергосервісних компаній.

В Україні запроваджується новий механізм енергомодернізації будівель бюджетних установ. Концепція енергосервісу полягає в тому, що енергоефективні заходи в будівлях бюджетних установ впроваджуються інвесторами — енергосервісними компаніями (ЕСКО). ЕСКО, вкладаючи власні кошти, несе фінансові ризики, бере повну відповідальність за якість робіт та зацікавлена в максимальній економії витрат на оплату комунальних послуг.

«Це моє зобов’язання й керівників органів місцевого самоврядування — організувати цей процес, щоб він був реалізований у той термін і за тими принципами, які нам запропонують колеги-фахівці», — зазначив Олександр Біленький.

«Ви не владаєте коштів, а об’єкти, які не маєте змоги модернізувати, пропонуєте інвесторам. Вкладаючи гроші, він потім отримує їх тільки з того відсотка економії, який вдалося запровадити на вашому об’єкті. Але в подальшому це обладнання, яке він встановив, залишиться вам», — пояснив потенційним партнерам в. о. директора КП «Полтавська агенція з енергоефективності» Олексій Северин.

У рамках семінару розглянули енергосервісні контракти як форми розвитку державно-приватного партнерства, енергосервісний механізму в бюджетній та комунальній сферах, реконструкцію системи теплопостачання комунальних закладів.

«Інтереси інвестора — отримати прибуток від економії, бо це бізнес, а інтерес держави — економія вичерпних ресурсів і оптимальний температурний режим на бюджетних об’єктах. Ризиків для бюджету ніяких», — наголосив представник представник Асоціації енергосервісних компаній ТОВ «Український енергетичний траст» Володимир Кріль.

Зокрема, у контракті прописуються гарантії, які надає інвестор. Якщо їх не вдалося дотримати, то він або сплачує штраф, що теж прописано в контракті, або проводить енергоефективні заходи, щоби збалансувати ситуацію.

Учасники навчання одержали практичний досвід та навички в питаннях розрахунку показника ефективності енергосервісного договору, енергосертифікації та енергоаудиту будівель бюджетної сфери.

Начальник відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату Полтавської облради Ірина Березіна ознайомила присутніх із географією ЕСКО-договорів Полтавської області.

«Перші енергосервісні об’єкти з’явилися в Мачухівській ОТГ, Миргороді й Миргородському районі. У перспективі — ще вісім. Найбільша перепона — низькі базові рівні на пропонованих об’єктах. Нормативне споживання тепла там не відповідало реальності. Споживали тепло, прикручували, отримували температуру нижчу, ніж цього вимагають норми по опаленню. Якщо базові показники погані, то ЕСКО не вигідно заходити, бо це не дає економії, а значить, їм потрібно вкладати додаткові кошти».

Представник Асоціації енергосервісних компаній ТОВ «Український енергетичний траст», ТОВ «Сінвестгруп» Ігор Кухаренко презентував позитивний досвід роботи в Полтавській області. Зокрема, у Диканській ЗОШ встановили обладнання власного виробництва — шафові газові котли. Обладнання погодозалежне — обирає автоматично режим роботи залежно від зовнішніх показників.