Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

“У депутатів обласної ради виробився імунітет до провокацій і політичних перфомансів”, – Олександр Біленький

Минулого тижня у Шишаках відбулася двадцять друга сесія Полтавської обласної ради. Депутатський корпус розглянув понад сто питань порядку денного. Зокрема йшлося про такі нагальні проблеми, як закупівля транспорту для комунальних підприємств області, фінансування ремонту автомобільної дороги на Крюківському мосту в Кременчуці. Було прийнято програму кредитування фермерів та сільськогосподарських кооперативів – на розвиток садівництва, ягідництва, тваринництва та органічного землеробства з обласного бюджету щороку виділятимуть 5 мільйонів гривень.

Не обійшлося без політики та спроб окремих активістів перетворити роботу облради на TВ-шоу. Депутатський корпус на провокації не зважав та продовжив роботу. Результати нинішньої сесії ми попросили прокоментувати голову Полтавської обласної ради Олександра Біленького.

Олександре Юрійовичу, обласна рада звернулася до Кабміну та Верховної Ради з пропозицією внести зміни до законодавства щодо унормування процедури видачі спецдозволів на користування надрами. В чому суть цих пропозицій?

— Передусім мова йде про внесення змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року за №615.

“…ми пропонуємо направляти 50% коштів, отриманих від таких аукціонів, до обласних та місцевих бюджетів за місцем розташування ділянок надр”

Зокрема пропонується визначити нарешті чіткий перелік підстав для відмови обласними радами у погодженні на отримання спеціальних дозволів на користування надрами, а також визначити єдиний шлях для їх отримання – через аукціони. Але найголовніше – ми пропонуємо направляти 50% коштів, отриманих від таких аукціонів, до обласних та місцевих бюджетів за місцем розташування ділянок надр. Адже абсолютно ненормальною є ситуація, коли долю ділянок вирішують десь у високих кабінетах, а місцеві громади, які живуть на цій землі, не отримують нічого.

— Депутати на сесії були майже одностайні у голосуванні за цю пропозицію…

— Так, щодо цього в обласній раді є повний консенсус. Ідею наведення порядку в процедурі видачі спецдозволів та врахування інтересів громад підтримали всі десять депутатських фракцій.

І це цілком логічно, адже наразі обласна рада стала заручником цих процесів. Рішення щодо застосування або незастосування процедури аукціону в кожному окремому випадку – у сфері компетенції Державної служби геології та надр України. Вона ж збирає всю необхідну інформацію про кожного претендента. Обласна рада зі свого боку лише перевіряє наявність необхідного пакету документів та відповідно до рекомендацій профільної комісії на договірних засадах домовляється з компанією про певні соціальні зобов’язання. Галузь має розвиватися. Тому якщо ні з першим, ні з другим проблем немає – рішення ми погоджуємо.

“Ідею наведення порядку в процедурі видачі спецдозволів та врахування інтересів громад підтримали всі десять депутатських фракцій”

Однак крайніми намагаються зробити саме нас! Не дали погодження – стоїмо на перешкоді розвитку галузі. Погодили – не тому, кому треба.

Критики обрали шлях найменшого спротиву: простіше звинуватити тих, хто знаходиться поруч, не дистанціюється від журналістів та суспільства. Тому й пішли до Полтавської обласної ради. Не до “Держгеонадр”, які надають спецдозволи, не до правоохоронних органів, не до суду!

Така вибірковість для мене зрозуміла, бо лобіюються певні інтереси. Є всі підстави вважати, що якби Полтавська обласна рада погодила спецдозволи одній великій приватній компанії, відомій своїм грабіжницьким ставленням до експлуатованих територій, ні один би з так званих “активістів” не поцікавився: заробляють на ній росіяни, марсіани чи будь-хто інший.

На останній сесії Полтавська обласна рада звернулася до Служби безпеки України з проханням надати інформацію про те, чи є серед кінцевих бенефіціаріїв ТОВ “ІСТ ЮРОУП ПЕТРОЛЕУМ”, “ТВИНС ГРУП”, “СЕНС-Д” та “ПРАЙС КОМПАНІ” громадяни Російської Федерації. Як Ви можете прокоментувати це рішення?

— Уперше, якщо пам’ятаєте, запит було озвучено на прес-конференції першого заступника голови Полтавської обласної ради Євгенія Холода. Після цього ним було оформлено відповідний депутатський запит і обласна рада підтримала його практично одностайно. Занадто багато спекуляцій виникло навколо цієї теми. Тому крапку в цій історії має поставити компетентні органи.

“…у обласної ради є всього 45 днів на прийняття рішення щодо погодження на видачу спецдозволів. Якщо ми не встигаємо – погодження надається за мовчазною згодою”

Взагалі за логікою подібні запити мали б надсилати “Держгеонадра”. Але якщо з цим є проблеми – добре, запити будемо надсилати ми.

Хоча й це не стопроцентний вихід із ситуації: у обласної ради є всього 45 днів на прийняття рішення щодо погодження на видачу спецдозволів. Якщо ми не встигаємо – погодження надається за мовчазною згодою.

А поки що ми ініціюватимемо і будемо відстоювати зміни до 615-ї Постанови Кабміну. Уряд та Верховна Рада України мають затвердити чіткий перелік підстав для відмови у погодженні, сформований так, щоб не залишалося шпарин для різноманітних “хитрунів”. І щоб потім після відмови не звинувачували той чи інший самоврядний орган в усіх смертних гріхах. І тоді всі будуть діяти чітко за законом: є подання – єдиний шлях через аукціон.

— Отже, якщо виходити із результатів сесії, протистояння обласної ради і компанії “Укргазвидобування” триває. Цього разу відмовили розширювати межі вже існуючої ділянки. Відразу ж піднявся галас і з’явилися публікації, лояльні до УГВ. Претензії обласної влади до основного монополіста лишилися ті ж самі?

— На озвучені нами проблеми компанія навіть уваги не звертає. Не буду їх перераховувати – вони лишаються все тими ж не перший рік. І жодних кроків у тому напрямку не робиться. До речі, наші критики чомусь замовчують і скромно оминають проблеми, пов’язані із діяльність компанії “Укргазвидобування”.

Що стосується розширення території видобування, якою користується компанія, то я особисто був не проти, щоб вони отримали це погодження. Але під час зустрічі із новим керівником структурного підрозділу УГВ -“Полтавагазвидобування”, – на нашу пропозицію підписати соціальну угоду той відповів категоричним “ні”. За його словами, компанія має прямі фінансові стосунки і соціальні угоди із конкретними громадами і акціонери не зрозуміють, якщо подібна угода буде укладена з областю. Але ж додаткове навантаження від їх діяльності отримує вся інфраструктура області?! Їхні вантажівки розбивають дороги всюди! Позиція дивна, тим більше, що ціна питання – 80 тисяч гривень, які б вони мали заплатити до обласного бюджету у рамках соціальної угоди. Сума прораховувалася за відповідною методикою, і вона одна для всіх – і для монополістів, і для нових гравців на ринку. Для такої компанії – це смішна сума. Але це, вочевидь, їх позиція – не давати нічого.

Більше того, під час зустрічі з одним із депутатів обласної ради керівник “Полтавагазвидобування” сказав, що він би таку раду розпустив. На щастя, ми не кишеньковий орган приватної компанії. І я б порадив стежити за висловлюваннями на адресу депутатів обласної ради. Незалежно від того, до якої політичної партії вони належать, їх обирала громада і я особисто захищатиму кожного. І ми не мовчатимемо, коли на місцях виникають проблеми з вини УГВ чи її “дочки” “Полтавагазвидобування” і люди йдуть до нас.

 

поширити новину: