Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

8 правил боротьби зі стресом: поради полтавського психолога

Існує два різновиди стресу — негативний і позитивний. Другий варіант стресу веде людину до конструктивного пізнання чогось нового, розвитку і зростання. Як же впоратися з негативним стресом, розповідає магістр психології, гештальт-терапевт Ольга Шевченко.

ПРАВИЛО № 1. Турбота про здоров’я

Якщо людина стикається зі стресовою подією, відбувається викид гормонів, у тому числі адреналіну й кортизолу, котрі збуджують нервову систему.

У наш час людина зазвичай живе в постійній напрузі й зазнає різноманітних стресів. Здорове харчування й сон зменшують вплив стресів. Якщо людина почувається бадьорою і виспаною, їй легше реагувати на життєві обставини раціонально.

ПРАВИЛО № 2. Завершуємо задачі

Незавершені справи мають властивість накопичуватися. Вони концентрують на собі увагу і призводять до постійного повернення в минуле, не дають бачити теперішнє. Коли цих фактів забагато, вони викликають колосальну напругу й  у результаті взагалі можуть призвести до бездіяльності.

Незавершені дії порушують усі системи життя: вони забирають додатковий час, енергію і впливают на загальне самопочуття. Вчитися завершувати намічені справи і стосунки — це мистецтво, і цьому в наш час треба вчитися.

ПРАВИЛО № 3. Впорядкувати своє життя

Хаос і безлад — друзі стресу. Ці фактори підтримують стресову напругу й негативно впливають на людину. Тому варто впорядкувати свій простір. Мається на увазі, прибрати все зайве й непотрібне, зайнятися плануванням і веденням щоденника.

ПРАВИЛО № 4. Стосунки з оточенням

Зазвичай саме стосунки з людьми призводять до негативного стресу. Звичка заповнювати свій світ очікуваннями, ідеалізацією і стереотипами призводить до нерозуміння й конфліктів. У таких стосунках лишається непоміченим небажання дати іншому просто бути таким, яким він є.

Фрази типу «так люди не вчиняють…», «він/вона повинні…», переслідують стосунки щодня, накопичуючи напругу й негативні переживання. Завищені очікування призводять до розчарування й зіпсованих стосунків.

ПРАВИЛО № 5. Прибрати установки

Люди стали заручниками своїх установок, котрі їм неусвідомлено нав’язує близьке оточення. Це можуть бути фрази «для того, щоб отримати винагороду, треба дуже потрудитися», «життя складне й несправедливе», «люди підлі і зраджують». Так, у цих словах є правда про деяких людей і події. Але концентрація лише на цьому призводить до того, життєвий шлях буде наповнений подібними явищами.

ПРАВИЛО № 6. Постійний саморозвиток

Розвиток — це двигун внутрішнього самовдосконалення. Особистий досвід свідчить, що саме саморозвиток допомагає реагувати на ситуації легше і спокійніше, і таким чином зменшує вплив стресу. Саморозвиток — це сходинки духовного зростання й гармонізації.

ПРАВИЛО № 7. Звернення до реальності

Перше, ніж починати круговорот негативних думок, зупиніться й запитайте себе: «Невже все так погано, як мені здається?» Тут важливо вміти подивитися на ситуацію з позиції спостерігача. Зазвичай реальність не така жахлива, як людина її уявляє. Але суть у тому, що мозок сприймає те, що йому дають, і якщо говорити: «Світ небезпечний», то для такої людини він і буде одною великою небезпекою.

ПРАВИЛО № 8. Почати жити щасливо

Багатьом знайома фраза: «Я буду щасливим, якщо в мене буде…»… І виникає список претензій до життя. А чи зможе людина радіти здійсненню бажань, якщо вона не робить цього, маючи те, що є? З особистої практики можу сказати — це дуже складно й часто навіть неможливо.

Розуміння цінності життя набувається тоді, коли ми дивимось на сьогоднішню реальність і раді, що це так. Так, списки мрій і бажань є в кожного, але вміння бути щасливим «тут і зараз» саме і є дорогою до приємного майбутнього.