Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Зробити науковцям важливе відкриття допоміг штучний інтелект

Астрономи зареєстрували 72 швидких радіосплесків від джерела, яке знаходиться на відстані 3 мільярдів світлових років від Землі. Зробити це відкриття науковцям допоміг штучний інтелект. Алгоритм, розроблений вченими, дозволить прискорити обробку даних, отриманих в ході спостережень, і зробити їх більш точними. Про це йдеться на сайті проекту Breakthrough Initiatives, інформує “24 канал“.

Астроном Юньфан Джеррі Чжан з Університету Каліфорнії в Берклі разом з колегами запропонували автоматизувати процес реєстрації швидких радіосплесків за допомогою системи штучного інтелекту. Для цього вони використовували надточну нейромережу, яка була натренована на даних п’яти годин спостережень в рамках проекту Breakthrough Listen. Навчальний матеріал не містив радіосплесків: вчені самостійно імітували сигнали, щоб показати комп’ютера, як вони повинні виглядати.

За допомогою нового алгоритму група Чжана заново вивчила дані, отримані іншою групою дослідників в серпні 2017 року. Тоді астрономи протягом п’яти годин спостерігали за джерелом FRB121102 за допомогою радіотелескопу Green Bank Telescope і виявили 21 швидкий радіосплеск, що прийшов протягом однієї години. Тепер же дослідникам вдалося зареєструвати ще 72 спалахи, що не були помічені спочатку, і сьогодні число відомих радіосплесків від FRB121102 досягло 300.

Результати допомогли накласти нові обмеження на частоту сплесків від FRB121102. Зокрема, вони свідчать про те, що імпульси випромінювання приходять нерегулярно, і періоди активності джерела чергуються з періодами спокою. Нові виміри, сподіваються автори, допоможуть краще зрозуміти, які процеси призводять до виникнення спалахів.

Що таке FRB121102?
Єдине відоме джерело повторюваних швидких радіосплесків на сьогодні. Цей об’єкт знаходиться в невеликій галактиці з потужним зореутворенням. Дослідники вважають, що це може бути магнітар – молода активна нейтронна зірка з дуже сильними магнітними полями, або молодий потужний радіопульсар. Однак щоб встановити природу FRB121102 необхідно знати точну частоту спалахів та їх потужність.