Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

В Опішному представили виставку поштівок з Австралії

У Музеї мистецької родини Кричевських в Опішному відбулося відкриття виставки «Філокартійні вітання з Австралії». Представлені в експозиції листівки донедавна були власністю Наталі Пошивайло-Таулер (Мельбурн, Австралія).

Так склалося, що онуку відомого опішненського гончарського подружжя Явдохи та Гаврила Пошивайлів, Наталю, доля повела до Нової Зеландії. Там її було обрано Головою Об′єднання українців Нової Зеландії. На сучасному веб-сайті Посольства України в Австралії, акредитованому і в Новій Зеландії (за сумісництвом), її віднесено до визначних і найбільш активних представників тамтешньої української громади. Згодом з родиною вона помандрувала до Австралії, де мешкає й нині.

Українкою Пані Наталя залишається навіть за тисячі кілометрів від рідної землі. Саме смуток за Полтавщиною, непереборна любов до Батьківщини спонукали її колекціонувати листівки. І не будь-які, а лише ті, які нагадували б про Україну.

Нещодавно колекцію листівок Наталя передала на постійне зберігання Музею мистецької родини Кричевських, що функціонує в структурі Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному. Дарунок налічує 163 поштові листівки (на виставці експонується 156 листівок). На них переважає українська тематика: традиційні орнаменти, репродукції творів видатних українських художників, релігійні сюжети, натюрморти з глиняним посудом чи вишиванками, бандури, народні танці тощо.

Більшість листівок приурочені до певних календарних, релігійних, родинних подій («Новий рік», «Різдво», «Великдень», «День народження», «День вінчання», «День першого причастя», «День матері»). Інші − виявляють міжособистісні взаємини між членами родини, друзями, знайомими, акцентують увагу на моральних цінностях і засвідчують співпереживання («Сердечна подяка», «Скорого видужання», «Співчуття», «Найкращі побажання», «Дякую тобі»).

Більшість експонатів виставки – це приватні поштові (Private Postal) листівки, що є результатом діяльності не офіційних державних (урядових) організацій, а приватних видавництв. Усі вони вирізняються інформативністю, чисельністю сюжетів, що дають уявлення про Україну, народні звичаї та обряди, культурну спадщину. Листівки мають тексти українською та англійською мовами.

Представники славетної родини Кричевських теж долучилися до створення художніх листівок, за основу яких брали власні твори. Зокрема, на виставці представлено картки-репродукції творів видатної мисткині Катерини Кричевської−Росандіч.

Світлана Конюшенко,

завідувач Наукового відділу виставок Національного музею-заповідника українського гончарства

Фото Тараса Пошивайла