Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Клайпеді полтавські й литовські дослідники Голодомору згадали загиблих в Україні земляків

Нинішній рік для полтавської «Жіночої громади» виявився багатим на співпрацю з литовськими однодумцями. Нова зустріч стала плідною сходинкою в розвитку патріотичних, освітніх і мистецьких проектів – ушанування 85-х роковин пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, визначних діячів в історії нашого народу, його національної культури.

Балтійська Клайпеда вражає доброзичливістю й гостинністю: цнотливими вітрилами «Меридіана», Замковим мостом і Театральним кварталом, а зі Старої паромної переправи дістаємося одних із найвищих в Європі піщаних дюнів мальовничої Ніди на березі Куршської затоки.

Клайпеда – місто не лише давнє й захоплююче колоритною архітектурою, а й багате духовними надбаннями його мешканців. Надзвичайно теплим і приязним виявився прийом в очолюваному Оленою Буткявічієнє Центрі національних культур, що розмістився в середмісті в Парку скульптур та працює за підтримки Клайпедського самоврядування й Департаменту в справах національних меншин Уряду Литовської Республіки разом із представниками національних громад, товариства яких засновані в найбільшому морському портовому місті держави.

Серед розмаїття його народних звичаїв і традицій палітру духовного життя збагачують і наші співвітчизники. Заслужений працівник культури України, голова обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентина Шемчук представила в Клайпеді діяльність на пошану пращурів і сучасників – українських велетів думки і духу: Тараса Шевченка й Лесі Українки, Героїв Крутянського бою й російсько-української війни.

Щирий діалог відбувся з головою Асоціації Прибалтійських українців Леонідом Трегубом, з чиєї ініціативи на ознаку 75-х роковин пам’яті замучених голодом тоталітаризму співвітчизників їм у центрі Клайпеди встановлено меморіальну дошку. На граніті литовською та українською мовою викарбувано «Жертвам Геноциду (Голодомору та політичних репресій) в Україні. Українці Литви». У першому ряду Меморіального комплексу жертвам політичних репресій у Литві поміж сотень памятних дошок наша нагадує про Великий терор 1937 – 1938 років. Меморіальну дошку знищеним голодом сталінського режиму землякам відкрито в листопаді 2008 року в сквері на вулиці Дауканто біля скульптури «Kančia» (“Страждання”) Юозаса Генявічюса.

У листопаді 2016 року, коли світ вшановував 83-і роковини пам’яті полеглих в обіймах голодної смерті українців, у селі Сагайдаку Шишацького району Полтавської області зусиллями полтавців Валентини Шемчук та Вадима Голобородова благодійно встановлено пам’ятний знак землякам – жертвам Голодомору 1932–1933 років – Геноциду українського народу та Сагайдацької Голодної Трагедії в березні 1933 року. Ще в липні 2013 року Полтавське обласне відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» на ввічнення пам’яті українців, полеглих від голодного злочину радянської влади, вирішили зі старожилами Сагайдака та взялися за справу вшанування пам’ятним знаком тих односельців, хто повстав за спасівну жменьку хліба. Трагічні події минулого відлунюють і сьогодні в наших серцях. Біль не має кордонів, а пам’ять людська спонукає творити добро…