Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

«Таємний щоденник Симона Петлюри»: чим дивує українське кіно

6 вересня у кінотеатрах України відбулась прем’єра – у широкий прокат вийшла нова українська стрічка створена за підтримки Держкіно – «Таємний щоденний Симона Петлюри».

Фільм розпочинається з кінця – судового процесу над Самуїдом Швацбардом, вбивцею Петлюри. Потім на екрані постає сам Петлюра, якого зіграв український актор Сергій Фролов, за нотатками щоденника.

Зрештою, глядач переглядає фільм паралельно: перебуваючи в еміграції Петлюра (початок 1920-х років), він згадує військові дії 1917-1919 років, коли був головним отаманом військ УНР.

Військовий діяч згадує і Володимира Винниченка, голову Директорії УНР (Євген Нищук), і Михайла Грушевського, голову Української Центральної Ради УНР (Богдан Бенюк), з якими втрьох в одному кабінеті обговорювали ситуацію у Києві 1917 року. Останній тримав нейтральну позицію, Винниченко схилявся до переговорів з більшовиками, тоді як Петлюра був прибічником військових дій.

Окрім військових сцен (наступи, вибухи, стрілянина), яких у фільмі чимало, особливої уваги заслуговує сюжетна лінія Симона Петлюри і родини. З дружиною і донькою Петлюра постає зовсім іншим, аніж на полі бою. Через високу займану посаду у сім’ї його не бачили. В одній зі сцен дружина, яку зіграла Ірма Вітовська, говорить «Не за отамана я виходила, а за веселого хлопця з Полтавщини». Тим самим, творці фільму підкреслили регіон України, звідки Петлюра був родом.

Левову частину фільму займає судовий процес над вбивцею Самуїлом Шварцбардом. Нібито, приводом до цього стала помста за єврейські погроми, організовані Петлюрою. Не секрет, що вони й були. Але Симон Петлюра був їх противником, про що говорили і свідки на судовому процесі. Зрештою, вбивцю виправдали. Але організаторам вбивства (агентам КДБ) був цікавий сам судовий процес не скільки над вбивцею, як над Петлюрою – визнати його прибічником єврейських погромів і врагом народу.

Остання сцена фільму є дуже знаковою – Петлюра, вбраний у сучасний одяг, знаходячись в нинішній час на вулиці, де припарковані позашляховики, через вітрину магазину хвилину стоїть, дивиться на глядачів і тихо йде. Після чого на екрані з’являються рядки, що незалежність, прибічником якої був Петлюра, Україна здобула через 65 років після його смерті.

Загальний бюджет фільму становить 48 мільйонів гривень, з них 23 млн 600 тис. грн – державне фінансування, решту коштів виділив Український конгресовий комітет Америки. Демонструватимуть стрічку практично у всіх областях України – 155 кінотеатрах.

Система Orphus