Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

Що святкуємо у день Воздвиження і чому цей день пісний

Свято Возвиження Хреста Господнього (святкуєтсья 27 вересня) було встановлене ще в IV столітті в часи правління римського імператора Констянтина Великого, який першим з римських імператорів припинив гоніння на християн.

Бажаючи відшукати Хрест, на якому був розіп’ятий Ісус Христос, Костянтин направив у Єрусалим свою матір – благочестиву царицю Єлену. Після довгих пошуків вдалося дізнатися, що Хрест заритий там, де стоїть капище Венери (римські імператори-язичники намагалися повністю знищити спогади про священні місця, де постраждав і воскрес Ісус Христос). Капище зруйнували, місце розчистили і незабаром виявили три хрести – Спасителя і двох розбійників.

Щоб дізнатися, на якому з хрестів був розп’ятий Ісус, їх по черзі підносити до важкохворої жінки. Від двох не відбулося ніякого чуда, коли ж поклали третій хрест, то вона в ту ж хвилину зцілилася. Також сталося і оживлення померлого.

Християни, довідавшись про цю велику подію, зібралися величезним натовпом до місця, де було знайдено Хрест Господній, усім хотілося прикластися до святого животворчого Хреста. Але оскільки через велику кількість людей усім це зробити було неможливо, то люди просили принаймні показати його. Тоді патріарх Макарій став на підвищеному місці і, щоб усім було видно, кілька разів воздвигав (піднімав) його. Народ же, бачачи Хрест Спасителя, кланявся і вигукував: “Господи, помилуй!”

І нині під час ранкового Богослужіння в цей день хрест виносять на середину храму для поклоніння. Священик осіняє ним чотири сторони світу під супровід молитви і спів: “Господи, помилуй!”

Рівноапостольний імператор Костянтин повелів спорудити в Єрусалимі величний і великий храм на честь Воскресіння Христового, що включав у себе і Гріб Господній, і Голгофу.

Храм був освячений 13 вересня 335 року. На наступний день, 14 вересня, встановлено було святкувати Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста.

У це свято, на який день тижня воно б не припало, встановлено одноденний піст (не вживають м’ясо, яйця, молочні продукти і рибу) на спогад про хресні страждання Спасителя. Свято Воздвиження нагадує про обов’язок шанувати, любити й визнавати святий Хрест.