Ви тут:
Суспільство Україна 

Російська анафема Мазепи є неканонічною, – Ієрарх Вселенського патріархату

Вселенський патріархат не визнавав канонічною анафему, яка була накладена на українського гетьмана Івана Мазепу Російською православною церквою. Про це заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча), повідомляє zik.ua.

“Не дивлячись на накладення Російською Церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій, і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин”, – сказав він.

Архієпископ Іов пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі в 1709 році українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулось під юрисдикцію Константинопольського патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.

“На еміграції в Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували. Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниці, яка перебувала у юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали у місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгієвського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-Церкви, Вселенського патріархату!”, – наголосив ієрарх Вселенського патріархату.

Довідка. Саме біля Полтави у 1709 році відбулась вирішальна битва Північної війни. Шведські війська та українські козаки під проводом гетьмана Івана Мазепи зазнали поразки від військ Петра І та відступили. З того часу російська влада заборонила навіть згадувати Мазепу. Для українців він залишився героєм. 7 травня 2016 року в обласному центрі за ініціативи громадськості та Полтавського обласного об’єднання товариства “Просвіта” встановили пам’ятник гетьману.  На нього збирали кошти всією громадою. На урочисте відкриття пам’ятника приїхав Президент України Петро Порошенко.

поширити новину: