Ви тут:
Суспільство Україна 

Російська анафема Мазепи є неканонічною, – Ієрарх Вселенського патріархату

Вселенський патріархат не визнавав канонічною анафему, яка була накладена на українського гетьмана Івана Мазепу Російською православною церквою. Про це заявив представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві архієпископ Тельміський Іов (Геча), повідомляє zik.ua.

“Не дивлячись на накладення Російською Церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій, і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин”, – сказав він.

Архієпископ Іов пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі в 1709 році українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулось під юрисдикцію Константинопольського патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.

“На еміграції в Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували. Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниці, яка перебувала у юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали у місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгієвського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-Церкви, Вселенського патріархату!”, – наголосив ієрарх Вселенського патріархату.

Довідка. Саме біля Полтави у 1709 році відбулась вирішальна битва Північної війни. Шведські війська та українські козаки під проводом гетьмана Івана Мазепи зазнали поразки від військ Петра І та відступили. З того часу російська влада заборонила навіть згадувати Мазепу. Для українців він залишився героєм. 7 травня 2016 року в обласному центрі за ініціативи громадськості та Полтавського обласного об’єднання товариства “Просвіта” встановили пам’ятник гетьману.  На нього збирали кошти всією громадою. На урочисте відкриття пам’ятника приїхав Президент України Петро Порошенко.