Ви тут:
Суспільство Україна 

Договір про дружбу з Росією офіційно призупинено

Указ Президента України Петра Порошенка про початок процедури щодо припинення дії «Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» набув законної сили.

Відповідний указ опублікували в «Урядовому кур’єрі». 

Згідно з цим документом, підписаним главою Української держави 17 вересня, він набуває чинності з дня публікування.

Нагадаємо, 28 серпня Петро Порошенко заявив, що очікує від Міністерства закордонних справ пакета документів для початку процедури припинення дії цього договору. 3 вересня він повідомив про намір до 30 вересня направити Росії відповідне повідомлення про припинення договору.

6 вересня 2018 року РНБО України підтримала ініціативу президента Петра Порошенка щодо непродовження договору про дружбу, співробітництво і партнерство з РФ на десять років. 

17 вересня президент України підписав указ “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 р. “Про договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією”.

Довідка. Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією було підписано 31 травня 1997 року терміном на десять років (із подальшою автоматичною пролонгацією документа, якщо сторони не висловляться проти). Верховна Рада ратифікувала документ 14 січня 1998 року, Держдума – 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року (з моменту обміну ратифікаційними грамотами).

Згідно зі ст. 40 договору, його укладено терміном на десять років. Дія договору автоматично продовжується на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до завершення чергового десятирічного періоду. Відлік першого десятирічного періоду розпочинався з дати набуття договором чинності (з 1 квітня 1999 року) і завершувався 1 квітня 2009 року. Тоді жодна зі сторін не виявила бажання припинити дію договору до 1 жовтня 2008 року, тому його дія автоматично продовжилася на наступний десятирічний період.

Згідно з договором про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ, закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності наявних кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці одне одного.