Ви тут:
Суспільство Україна Цікавинки 

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці, “Друга Пречиста”

21 вересня Православна Церква відзначає одне з найбільших дванадцяти свят – Різдво Пресвятої Богородиці.

Як свідчить церковне передання, Пресвята Богородиця народилася від стареньких неплідних батьків у непримітному містечку Назареті.

Там жила благочестива сімейна пара – Йоаким і Анна. Йоаким походив із царського роду, Анна – зі священницького. Подружжя довго чекало на появу дитини, але дожило до сивих років бездітними. У той час, бездітність вважалася ганьбою і важким покаранням. Тому Іоаким і Анна постійно потерпали від докорів.

В одне зі свят Іоаким приніс до Єрусалимського храму свою жертву Богові. Проте священик не прийняв її, вважаючи цього чоловіка таємним запеклим грішником через бездітність. Той із глибоким сумом пішов у Юдейську пустелю й зі сльозами молився Богові про дарування немовляти.

Анна, дізнавшись про те, як був принижений її чоловік, також почала з новою силою просити Всевишнього про милосердя до їхньої родини. Благочестиве подружжя пообіцяло: якщо станеться диво і в них народиться дитина, вони обов’язково присвятять її на служіння Богові. Про те, що їхня молитва почута і що невдовзі світ побачить майбутню Матір свого Спасителя, святе подружжя сповістив Архангел Гавриїл.

Через дев’ять місяців у Анни народилася Дочка. На спомин цієї події, “початку свят”, Церквою встановлене свято.

Здавна цього дня не працювали, а йшли до храму. Після молитов у храмі збирали гостини. Навіть якщо свято припадає на пісний день, в їжу дозволяється вживати рибу.

Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом. Цього дня жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних — «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Такi жiнки також замовляють службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд. Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу. 

Також з цього дня вже можна було засилати сватів до дівчат. Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то в цей день до них у гості йде рiдня, а молодим треба звiтувати перед гостями про своє подружнє життя. Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих стосунків мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.