Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві до 100-річчя Прикордонної служби відкрили виставку військових відзнак

У Полтавському музеї авіації і космонавтики відбувся музейно-патріотичний захід «Держава починається з кордону», присвячений до 27-ої річниці Незалежності України та 100-річчя Державної прикордонної служби України.

Відвідувачів заходу – курсантів військового коледжу, воїнів-добровольців, представників полтавського козацтва, громадських активістів, істориків, краєзнавців та науковців – привітав завідуючий музеєм Андрій Пушкарєв.

Провідний науковий співробітник музею, кандидат історичних наук Владлен  Орлов нагадав присутнім етапи українського державотворення в контексті формування кордону. Адже однією з ознак держави, поряд із наявністю публічної влади, законодавства, фіскальної та фінансової системи є і наявність кордонів.

Сто років тому в тексті ІІІ Універсалу Української Центральної Ради від 7 (20) листопада 1917 р. було проголошення створення Української Народної Республіки і чітко окреслено територію, на яку претендувала держава. Це підтверджувалось ІV Універсалом Української Центральної Ради від 9 (22) січня 1918 р., який проголосив незалежність УНР від Росії.

Наступним важливим документом, який вперше у міжнародному вимірі визначив кордони України, був Берестейський договір 1918 р. Відповідно до його положень, визнавалась територія України в межах дев’яти губерній та за УНР залишалися території Підляшшя і Холмщина. Для охорони державності необхідні були власні прикордонні загони.

 

7 березня 1918 р. Рада Народних Міністрів УНР розглянула питання організації «пограничної сторожі» й ухвалили рішення про якомога швидше її формування. Одним із ініціаторів формування «пограничної сторожі» був Олександр Жуківський (або Жуковський) – український військовий і громадсько-політичний діяч, Міністр морського флоту УНР (1918), Військовий Міністр УНР (березень – квітень 1918 р.). Важливу роль у відновленні територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних державних кордонах зіграли видатні українські військові і політичні діячі Володимир Сікевич та Петро Болбачан. Ними було зреалізовано успішне звільнення Донбасу і Криму 100 років тому, що є актуальним для нашого сьогодення. Відновлення державного кордону України з Росією та Доном, успішне звільнення УНР від російського більшовизму розпочалось саме на території Полтавщини. Так, 29 березня 1918 р. Полтаву було звільнено від більшовизму.

4 листопада 1991 р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про Прикордонні війська України», що засвідчило важливість питання кордону для новоствореної держави. В результаті проведення реформи 31 липня 2003 р. прикордонні війська України були перетворені в Державну прикордонну службу України (ДПСУ).

Розвиток прикордонної служби України потребував своєї системи нагород і відзнак, яка б ґрунтувалась на історичній традиції. Ретроспектива становлення, розвитку системи нагород і відзнак Державної прикордонної служби України різнобічно представлено в унікальному двотомнику полтавських авторів і колекціонерів Сергія Литвина і Олексія Петренка, який презентували під час заходу. Праця «Відзнаки прикордонників України» (2016) – фундаментальне дослідження, котре містить цінну інформацію щодо основних етапів становлення прикордонної служби України. У довіднику описано понад 360 відзнак, від затверджених командуванням Прикордонних військ (перша книга) до регіональних та ветеранських (друга книга). Видання побудоване на основі декількох колекцій та за потужної документальної підтримки.

«Задум створити видання з’явився після виходу в світ довідника “Нагрудні кваліфікаційні знаки України”, до якого не потрапила частина зібранної інформації, яка стосувалась відзнак ПВ-ДПСУ», – зазначив один із авторів книги Сергій Литвин.

В рамках заходу відбулося й відкриття фалеристичної виставки відзнак ДПСУ з приватної колекції видавця, колекціонера і мецената Олексія Петренка. Експозиція налічує 149 одиниць. Виставка триватиме до 6 вересня.

На завершення наукові співробітники музею  Олександр Янович та Владлен  Орлов влаштували відвідувачам безкоштовну екскурсію.