Ви тут:
Прес-релізи Суспільство Україна 

У Чернігові завершився “Освітній фест прав людини 2018”

З 28 липня по 5 серпня у Освітньому домі прав людини, за 10 км від Чернігова, у селищі Количівка тривав Освітній фест прав людини 2018. Учасники Фесту з усіх куточків України, а також з Білорусі та Росії, спікери з провідних правозахисних організацій з Німеччини, Польші та Білорусі – усі вони зустрілися під дахом Освятнього дому прав людини, щоб познайомитися, обмінятися досвідом та запланувати багато спільних активностей і проектів на майбутній рік.

“Фест прав людини не є звичайним освітнім заходом для дискусій. Майстер класи не спрямовані на досягнення конкретних навчальних цілей (знань, умінь, навичок). Тут кожен, хто бере участь, формує ці власні очікування самостійно. Дім надає лише тематичні майданчики для цього”, – говорить СергійБуров, виконавчий директор Освітнього дому прав людини в Чернігові.

Щоб максимально об’єднати учасників по спільних інтересах, Фест тематично був поділений на три блоки. Так, перші три дні захід відвідали переважно освітяни та правозахисники, що працюють над формальною освітою. Другий блок був присвячений дискримінації та насильству на ґрунті ненависті, що, на жаль, стало одним із найнебезпечніших викликів сьогоденної української спільноти. Під час трьох останніх днів учасники мали унікальну нагоду познайомитись із великою кількістю суддів, адвокатів та правників з різних регіонів України, а темою блоку було міжнародне право прав людини.

За 9 днів – більше сотні цікавих учасників, десятки класних спікерів та непростих тем. Завдяки Фесту стало зрозуміло, що ситуація із захистом прав громадських активістів, правозахисників, біженців і шукачів притулку, національних менших, ув’язнених та політв’язнів – дуже й дуже складна. Водночас, радує, що є люди, які готові вкладати свій час та сили заради її покращення. І кожен може їм допомогти. Головне – не розпилятися, тверезо оцінити власні можливості і тоді діяти”, – каже учасник фестивалю Ігор Конопка.

Освіта у сфері прав людини в Україні

На перший тематичний блок Фесту завітали вчителі, викладачі вузів, методисти методичних центрів. Особливої уваги надавали відносинам, що регулюють права дитини у школі. Це питання було важливим у зв’язку з тим, що під час формування НУШ треба чітко розуміти, що включає в себе це поняття і як зробити нове освітнє середовище місцем, де ці права не будуть порушені.

Важливим аспектом стала тема з конфліктології. Розв’язання конфліктів, можливість побачити конфлікт з іншого ракурсу, приклади вирішення конфліктних ситуацій (міжнародний досвід) – саме це учасники Фесту визначали як найактуальніше.

Сучасні виклики становища України були розкриті на сесії «Як говорити з дітьми про поліцію. Робота блокпосту на Донбасі». Взаємодія в громаді з поліцією викликала жвавий інтерес. Представники поліції виявилися не тільки професіоналами в своїй справі, а й вправними спікерами. Декілька сесій/факультативів з елементами практичної роботи були не лише актуальними, а й показали практичну складову роботи з темою прав людини. Питання міжнародного гуманітарного права для великої кількості учасників першого блоку були новими” – зазначив спікер фестивалю Андрій Кінаш.

Дискримінація та насильство на ґрунті ненависті в українському суспільстві та шляхи їх подолання

Заявлений широкий спектр тем у рамках другого блоку: правозахисники-біженці, інструменти арт активізму, історія сьогодні, мова ворожнечі, злочини на ґрунті ненависті і формування образу ромів та інші.

Дуже цінніснім у рамках цього тематичного блоку були акції на підтримку бранців Кремля та українська солідарність з громадянським суспільством Білорусі, що показує проактивну позицію щодо певних актуальних подій в Україні. Це для мене прояв солідарності та активізму через освіту у сфері прав людини” – спікер фестивалю Альона Казанська.

Під час Фесту учасники долучилися до різноманітних типів проведення акцій підтримки. У першому блоці занять ми організували інсталяцію, яка відображає ситуацію з в‘язнями Кремля, а також особами, які незаконно утримуються у СІЗО ЛНР/ДНР. У другому блоці ми записали привітання від учасників Фесту до Дня народження Валентина Виговського, який наразі знаходиться у в’язниці Росії. Третій блок охарактеризувався українською солідарністю з громадянським суспільством Білорусі. Всі бажаючі на знак підтримки прикріпили імпровізовані волошки на одяг, як символ цього дня. Під час Фесту у нас не було завдання чомусь навчити, ми зібрали свідомих і активних громадян з усієї України і хотіли показати їм актуальні проблеми, які існують в українському правозахисті. Через персоналії це робити легше. Саме тому ми обрали говорити про права людини, через долі, історіїі солідарність з окремими людьми: Олегом Сенцовим, Валентином Виговським та Алесем Бєляцьким”, – координатор фестивалю Ганна Рожкова.